New 2026 Alliance RV Delta 252RL Travel Trailer
The Alliance Delta 252RL is a perfect camper for couples and small families. At 30 feet long with a dry weight of 6,545 lbs, it is a perfect candidate for long haul travel or spontaneous weekend getaways. A large rear slide-out provides a feeling of comfort usually found in campers twice its size! That slide allows the Delta 252RL to still have a designated dinette for eating and additional sleeping, while also having a reclining sofa to relax after long days exploring the campground. The wall-to-wall pass-through bathroom creates a spacious area to make sure you stay refreshed even with the slide-out in! Speaking of staying refreshed, the walk-around residential queen mattress makes sure you sleep well and get up ready for more camping fun! From Goodyear tires to a 400-watt solar panel, the Alliance Delta 252RL has packed in everything you need and more to worry less and camp more!
Great service, super friendly and very patient answering a hundred questions. Finance lady Christen was very helpful in getting us the best deal. All wonderful people, thank you all so much. - Tricia
You Save: $8,202
Sale Price: $48,995
Stock# 18455
| Sleeps | 4 |
| Slides | 1 |
| Length | 29 ft 11 in |
| Ext Height | 11 ft 2 in |
| Hitch Weight | 687 lbs |
| GVWR | 8450 lbs |
| Dry Weight | 6545 lbs |
| Fresh Water Capacity | 45 gals |
| Grey Water Capacity | 90 gals |
| Black Water Capacity | 45 gals |
| Available Beds | Full Queen |
| Refrigerator Type | 12v |
| Refrigerator Size | 10 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Shower Size | 30" x 36" |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 40 |
| Water Heater Type | On Demand |
| TV Info | 40" HDTV |
| Awning Info | 18' Power |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Electrical Service | 50 amp |
| Solar Wattage | 400 watts |
| VIN | 7M5TD2923TC309395 |
Delta 252RL Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.

