New 2026 Alliance RV Delta 252RL Travel Trailer
The Alliance Delta 252RL is a perfect camper for couples and small families. At 30 feet long with a dry weight of 6,545 lbs, it is a perfect candidate for long haul travel or spontaneous weekend getaways. A large rear slide-out provides a feeling of comfort usually found in campers twice its size! That slide allows the Delta 252RL to still have a designated dinette for eating and additional sleeping, while also having a reclining sofa to relax after long days exploring the campground. The wall-to-wall pass-through bathroom creates a spacious area to make sure you stay refreshed even with the slide-out in! Speaking of staying refreshed, the walk-around residential queen mattress makes sure you sleep well and get up ready for more camping fun! From Goodyear tires to a 400-watt solar panel, the Alliance Delta 252RL has packed in everything you need and more to worry less and camp more!
After over 20 plus years we found Schieks RV, in Manitowoc and we are so glad we did, Tina was knowledgable and genuine you can tell she truly wants what is best for you and cares just like she would if buying a camper/fifth wheel for herself.
We met the service team when first looking at the fifth wheel and again at walk through making sure everything was set for us, explaining everything and - Allan
You Save: $8,202
Sale Price: $48,995
Stock# 18413
| Sleeps | 4 |
| Slides | 1 |
| Length | 29 ft 11 in |
| Ext Height | 11 ft 2 in |
| Hitch Weight | 687 lbs |
| GVWR | 8450 lbs |
| Dry Weight | 6545 lbs |
| Fresh Water Capacity | 45 gals |
| Grey Water Capacity | 90 gals |
| Black Water Capacity | 45 gals |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | 12 Volt |
| Refrigerator Size | 10 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Shower Size | 30" x 36" |
| Number of Awnings | 1 |
| Water Heater Type | On Demand |
| AC BTU | 18000 btu |
| TV Info | LR 40" HDTV |
| Awning Info | 18' |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 50 amp |
| Solar Wattage | 400 watts |
| VIN | 7M5TD2925TC308832 |
Delta 252RL Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


