New 2026 Alliance RV Delta 252RL Travel Trailer
Dual A/C's, Solar Package, Solid Steps, 50 Amp Service, 12 Volt Heat Pads on Tanks.
View all Delta Floorplans
2026 252RL Features and Options
Alliance RV Delta travel trailer 252RL highlights:
- Exterior Griddle
- Fireplace
- Booth Dinette
- Dual Entry Doors
- 60¨x 80 Bed
Floorplan & Layout
Rear Living (the highlight):
- Big atrium-style windows across the back
- Booth dinette + reclining loveseat
- Fireplace + 40" TV
Kitchen:
- 10 cu ft 12V fridge
- Flip-up counter extension
- Pantry + smart storage
Bathroom:
- Walk-through design (accessible from bedroom & living area)
- Full shower (30" x 36")
Bedroom:
- Queen bed (60" x 80")
- Wardrobe storage
- Second exterior entry door
Outside:
- Large awning (~18 ft)
- Outdoor griddle
- Huge pass-through storage (~62 cu ft)
Call, Click, Text or Visit Us Today at Campers Inn of Kings Mountain and Find Your Away!
Stock 360 Tour & Stock Images may be shown. Colors & Specs may vary.
What Our Customers Are Saying
Did not buy today, but I will be back! Shawn showed me what I asked to see and walked me through what might fit my needs. I am coming back when I'm ready to buy. Best prices on 2025 units. - Paul
Price:
$57,197
You Save: $8,202
Sale Price: $48,995
You Save: $8,202
Sale Price: $48,995
Campers Inn
Location: Kings Mountain NC
Stock# 110285
Location: Kings Mountain NC
Stock# 110285
Interior Color: UNITY LINEN
Stock# 110285
Interior Color: UNITY LINEN
To get help now on this RV, call and enter the RV ID if prompted.
2026 252RL Specifications
| Sleeps | 4 |
| Slides | 1 |
| Length | 29 ft 11 in |
| Ext Height | 11 ft 2 in |
| Interior Color | UNITY LINEN |
| Hitch Weight | 687 lbs |
| GVWR | 8450 lbs |
| Dry Weight | 6545 lbs |
| Fresh Water Capacity | 45 gals |
| Grey Water Capacity | 90 gals |
| Black Water Capacity | 45 gals |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | 12 Volt |
| Refrigerator Size | 10 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Shower Size | 30" x 36" |
| Number of Awnings | 1 |
| TV Info | LR 40" HDTV |
| Awning Info | 18' |
| Axle Count | 2 |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 50 amp |
| Solar Wattage | 400 watts |
| VIN | 7M5TD2929TC308607 |
For more information
Contact Us
Delta 252RL Reviews
Be the first to tell other RVers what you think about this RV Write a Review
Similar RVs and Floorplans
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


