New 2025 Starcraft Autumn Ridge 27BH Travel Trailer
Starcraft Autumn Ridge travel trailer 27BH highlights:
- Double-Size Bunks
- Storage Cabinet
- Exterior Docking Station
- Dual Bedroom Wardrobes
- Outside Kitchen
Gone are the day of having guests stay on air mattress thanks to this travel trailer with double-size bunks! You will have the bed in the front private bedroom all to yourselves and any other guests can sleep on the booth dinette and jackknife sofa in the main living area. There is a full bath, complete with a tub/shower, a medicine cabinet, plus a linen closet for bath necessities. The kitchen in this Autumn Ridge model includes a microwave oven, three burner range, and a refrigerator for food storage. The exterior is just as accommodating with its storage compartment, docking station and sprayer hose, plus an outside kitchen and 16' power awning with LED lights!
The Autumn Ridge travel trailers by Starcraft are easy to tow and easy to love! Each one is constructed with a durable Magnum Roof system, black front diamond plate protection, and fiberglass insulation so you can camp well into the colder months. The kid and pet friendly residential vinyl flooring will be easy to keep clean, and you'll love the hardwood cabinet doors, pleated blackout night shades, and pressed membrane kitchen countertops. A ceiling mount Bluetooth speaker means you can listen to your favorite tunes as you visit with friends and family, plus there is a power awning with LED lights for an inviting outdoor living space. The Autumn Ridge also comes with the Xtend Solar I Package with a 200-watt solar panel and a 30 amp controller for off-grid capabilities!
Did not buy today, but I will be back! Shawn showed me what I asked to see and walked me through what might fit my needs. I am coming back when I'm ready to buy. Best prices on 2025 units. - Paul
Stock# SC2505
| Sleeps | 8 |
| Length | 30 ft 7 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 10 ft 6 in |
| Int Height | 6 ft 9 in |
| Hitch Weight | 670 lbs |
| GVWR | 7000 lbs |
| Dry Weight | 5210 lbs |
| Cargo Capacity | 1790 lbs |
| Fresh Water Capacity | 42 gals |
| Grey Water Capacity | 39 gals |
| Black Water Capacity | 39 gals |
| Tire Size | ST225/75R15D |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Number Of Bunks | 2 |
| Refrigerator Type | 12V |
| Refrigerator Size | 10 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 30 lbs |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric |
| AC BTU | 13500 btu |
| Awning Info | 16' Power with LED Lighting |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Standard |
| VIN | 1SABU0BP8S7BV5054 |
Autumn Ridge 27BH Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


