New 2025 Starcraft Autumn Ridge 231BH Travel Trailer
With Double Size Bunk Beds, Queen Bed, Dark Tinted Privacy Windows, Thermal Seal- Enclosed, Insulated & Heated Underbelly and Fully Insulated Roof w/ PVC Roofing Membrane
Starcraft Autumn Ridge AROne travel trailer 231BH highlights:
- Double-Size Bunks
- Queen Bed
- Overhead, Side and Under Bed Storage
- Dual Night Stands
- Rear Corner Bathroom
- Booth Dinette
- Jacknnife Sofa
- Exterior Storage
- Dark Tinted Privacy Windows
- Power Awning
- Power Tongue Jack
- Thermal Seal- Enclosed, Insulated and Heated Underbelly
- Fully Insulated Roof w/ PVC Roofing Membrane.
This travel trailer has everything you need for a fun getaway! You can unload the exterior storage when you get to camp, then head inside to make lunch on the two burner cooktop or microwave oven. A 12V refrigerator will keep your perishables fresh, and a booth dinette will provide dining space. The jackknife sofa offers a comfortable place to relax while you let your stomach settle from the delicious meal. Everyone can take turns freshening up in the rear corner private bath that includes a tub/shower and a toilet, and the little ones are sure to love the double over double bunk beds!
The Autumn Ridge travel trailers by Starcraft are easy to tow and easy to love! Each one is constructed with a durable Magnum Roof system, black front diamond plate protection, and fiberglass insulation so you can camp well into the colder months. The kid and pet friendly residential vinyl flooring will be easy to keep clean, and you'll love the hardwood cabinet doors, pleated blackout night shades, and pressed membrane kitchen countertops. The Customer Value Package - AR-One features LED interior lights, stabilizer jacks, window shades, and an entry door with window and shade prep. There is also a detachable power cord, G20 dark tinted privacy windows, and more!
Thank you, Sharon, for the outstanding service at Summerland RV. Its people like you that makes all the difference in the RV Industry. I called you as a Winnebago Dealership, you listened to what I needed, ordered the parts, and did not give me the traditional run around. I truly appreciated the leadership, sincerity in you organizing everything for me to come in to have the parts installed in a timely - Wallace
Stock# TO0927
Interior Color: Sandy Grey
| Sleeps | 8 |
| Length | 27 ft 1 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 10 ft 5 in |
| Int Height | 6 ft 9 in |
| Interior Color | Sandy Grey |
| Hitch Weight | 425 lbs |
| GVWR | 5995 lbs |
| Dry Weight | 4290 lbs |
| Cargo Capacity | 1705 lbs |
| Fresh Water Capacity | 42 gals |
| Grey Water Capacity | 39 gals |
| Black Water Capacity | 39 gals |
| Tire Size | ST205/75R14D |
| Furnace BTU | 19000 btu |
| Number Of Bunks | 2 |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | 12V |
| Refrigerator Size | 8 cu ft |
| Cooktop Burners | 2 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric |
| AC BTU | 13500 btu |
| Awning Info | 10' Power with LED Light Strip |
| Axle Count | 1 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Tub/Shower Combo |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | 1SABU0BM5S1B85055 |
Autumn Ridge 231BH Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


