New 2025 Starcraft Autumn Ridge 180BHS Travel Trailer
LIGHT WEIGHT AND EASY TO TOW !
The 2025 Starcraft Autumn Ridge 180BHS is a single-axle travel trailer designed for comfort and convenience. It features bunk beds, a booth dinette slide, and a front bed with a wardrobe for storage. The kitchen includes a two-burner cooktop, microwave oven, and pressed membrane countertops.
For outdoor adventures, it comes with outside storage, a power awning with LED lights, and the Xtend Solar I Package, which includes a 200-watt solar panel and a 30-amp controller for off-grid capabilities. The Magnum Roof™ System ensures durability, making the roof fully walkable.
It has a dry weight of 3,785 lbs, a cargo carrying capacity of 1,210 lbs, and a gross vehicle weight rating of 4,995 lbs. The fresh, gray, and black water tanks each have a 20-gallon capacity
Although they couldn’t help with the repair of my specific problem, they were willing to take the time to help me locate another dealer/repair shop in town who could. - Joseph
Stock# N4-2620
| Sleeps | 5 |
| Slides | 1 |
| Length | 22 ft 2 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Dry Weight | 3700 lbs |
| Cargo Capacity | 1200 lbs |
| Fresh Water Capacity | 30 gals |
| Grey Water Capacity | 20 gals |
| Black Water Capacity | 20 gals |
| Tire Size | 15 |
| Furnace BTU | 18000 btu |
| Generator | no |
| Number Of Bunks | 2 |
| Available Beds | 4 |
| Refrigerator Type | 12 volt |
| Cooktop Burners | 2 |
| Number of Awnings | 1 |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| AC BTU | 13500 btu |
| Axle Count | 1 |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | 1SABU0AK2S7BM5089 |
Autumn Ridge 180BHS Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.

