New 2025 Keystone RV Bullet Crossfire 287RLSWE Travel Trailer
REAR LIVING / ISLAND KITCHEN / THEATER SEATING / 2 AC / ALL POWER PACKAGE / SOLAR FLEC PROTECT
View all Bullet Crossfire Floorplans
2025 287RLSWE Features and Options
The following is a list of Additional Options besides the Standard Features come with the unit are:-
- 2025 BULLET 287RLSWE
- DÉCOR-BULLET 2025-TRANQUIL TIMBER
- EXTERIOR DÉCOR-BULLET-WHITE
- UPGRADED EQUIPMENT PACKAGE
- THEATER SEATING
- 50 AMP SERVICE W/ 2ND A/C PREP
- SOLAR FLEX PROTECT
- REFRIGERATOT-12V-10 CF
- 15K A/C
- FREE STANDING DINETTE AND CHAIRS
- 2ND 13.5K A/C
- RVIA SEAL
What Our Customers Are Saying
Excellent experience. We arrived and Cory was waiting for us in the parking lot. He had the Alpha already set up for us to look at but was also willing to show us anything else we wanted to see. He was laid back and friendly and not pushy in any way. Everyone was super friendly. The store was cute and cozy and had a real nice family feel. It felt like the kind of place you'd like to work yourself - Christina
Best RV Center
Location: Turlock, CA
Stock# 37045
Location: Turlock, CA
Stock# 37045
Interior Color: Tranquil Timber
Stock# 37045
Interior Color: Tranquil Timber
To get help now on this RV, call and enter the RV ID if prompted.
2025 287RLSWE Specifications
| Sleeps | 5 |
| Slides | 2 |
| Length | 32 ft 7 in |
| Ext Height | 11 ft 3 in |
| Interior Color | Tranquil Timber |
| Hitch Weight | 920 lbs |
| Dry Weight | 7330 lbs |
| Cargo Capacity | 1670 lbs |
| Fresh Water Capacity | 54 gals |
| Grey Water Capacity | 76 gals |
| Black Water Capacity | 38 gals |
| Tire Size | ST225/75R15E |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | 12V Double Door |
| Refrigerator Size | 10 cu ft |
| Convection Cooking | Yes |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 2 |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Type | Girard Tankless |
| AC BTU | 13500 btu |
| TV Info | LR 12V Smart TV |
| Awning Info | 10' |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Standard |
| VIN | 432146 |
For more information
Contact Us
Bullet Crossfire 287RLSWE Reviews
Be the first to tell other RVers what you think about this RV Write a Review
Similar RVs and Floorplans
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


