New 2025 Forest River RV Cherokee Wolf Pup 17SC Travel Trailer
REAR KITCHEN / FRONT QUEEN / SOFA SLIDE OUT / 200 W SOLAR PANEL
View all Cherokee Wolf Pup Floorplans
2025 17SC Features and Options
The following is a list of Additional Options besides the Standard Features come with the unit are:
- 2025 CHEROKEE 17SVC
- DENALI COLOR
- ADVANTAGE PACKAGE
- CAMPING PACKAGE
- SAFETY PACKAGE
- WOLF PUP LIMITED PACKAGE
- RVIA SEAL
What Our Customers Are Saying
A lot of fun and friendly people work at this dealership and they took the stress out of the purchasing process. Our sales person was Kasey and my wife and I both loved her. She answered all our questions and was very straightforward about everything. I was also impressed with the candor of the two technicians they provided during the delivery process. They explained the camper to us and gave us a - Daniel
Best RV Center
Location: Turlock, CA
Stock# 35892
Location: Turlock, CA
Stock# 35892
Stock# 35892
To get help now on this RV, call and enter the RV ID if prompted.
2025 17SC Specifications
| Sleeps | 3 |
| Slides | 1 |
| Length | 23 ft 10 in |
| Ext Width | 7 ft 6 in |
| Hitch Weight | 460 lbs |
| GVWR | 5560 lbs |
| Dry Weight | 4164 lbs |
| Cargo Capacity | 1396 lbs |
| Fresh Water Capacity | 26 gals |
| Grey Water Capacity | 28 gals |
| Black Water Capacity | 28 gals |
| Furnace BTU | 20000 btu |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | 12V High Efficiency Residential |
| Refrigerator Size | 7.1 cu ft |
| Number of Awnings | 1 |
| Water Heater Type | Tankless |
| AC BTU | 13500 btu |
| Awning Info | Power with LED Light Strip |
| Axle Count | 1 |
| Shower Type | Tub/Shower Combo |
| VIN | 035494 |
For more information
Contact Us
Cherokee Wolf Pup 17SC Reviews
Be the first to tell other RVers what you think about this RV Write a Review
Similar RVs and Floorplans
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


