New 2025 Forest River RV Cherokee Wolf Pup 17JW Travel Trailer
SLIDEOUT / DOUBLE SIZE BUNK HOUSE / FRONT QUEEN BED / PACK AND PLAY DOOR / Juice Pack
View all Cherokee Wolf Pup Floorplans
2025 17JW Features and Options
The following is a list of Additional Options besides the Standard Features come with the unit are:
- 2025 CHEROKEE 17JW
- BRYCE CANYON DÉCOR
- ADVANTAGE PACKAGE
- CAMPING PACKAGE
- SAFETY PACKAGE
- WOLF PUP LIMITED PACKAGE
- JUICE PACK EXPANSION PANEL (200 WATT PANEL)
- RIVA SEAL
What Our Customers Are Saying
Excellent service and kid environment! Christine was exceptionally great! I recommend these folks if you're looking to buy an RV!!!! - Jason
Best RV Center
Location: Turlock, CA
Stock# 36051
Location: Turlock, CA
Stock# 36051
Stock# 36051
To get help now on this RV, call and enter the RV ID if prompted.
2025 17JW Specifications
| Sleeps | 8 |
| Slides | 1 |
| Length | 23 ft 11 in |
| Ext Width | 7 ft 6 in |
| Hitch Weight | 607 lbs |
| GVWR | 5707 lbs |
| Dry Weight | 4311 lbs |
| Cargo Capacity | 1396 lbs |
| Fresh Water Capacity | 26 gals |
| Grey Water Capacity | 28 gals |
| Black Water Capacity | 28 gals |
| Tire Size | 14" |
| Furnace BTU | 20000 btu |
| Number Of Bunks | 2 |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | 12V High Efficiency Residential |
| Refrigerator Size | 7.1 cu ft |
| Number of Awnings | 1 |
| Water Heater Type | On Demand Tankless |
| AC BTU | 13500 btu |
| Awning Info | 12' Power with LED Light Strip |
| Axle Count | 1 |
| Shower Type | Tub/Shower Combo |
| VIN | 139695 |
For more information
Contact Us
Cherokee Wolf Pup 17JW Reviews
Be the first to tell other RVers what you think about this RV Write a Review
Similar RVs and Floorplans
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


