New 2025 Forest River RV Cherokee Wolf Pup 17EV Travel Trailer
Forest River Cherokee Wolf Pup travel trailer 17EV highlights:
- Tub/Shower
- All-Electric
- 12' Awning
- Walk-Around Queen Bed
- Air Fryer
You will love weekends at the lake in this all-electric travel trailer that can sleep three each night! The front queen bed includes dual storage drawers on either side of the bed to keep your clothes tidy, and there is a shelf above the bed to keep books! After you've made breakfast, you can dine at the booth dinette and cleanup will be easy with the rectangle sink. A spacious full rear bath lets you clean up each day, and there is a closet with shelves to keep towels and toiletries. You'll find additional storage in the pantry with shelves next to the refrigerator and outside storage for camp chairs, tools, and more!
Each one of these Forest River Cherokee Wolf Pup travel trailers are lightweight and easy to tow! They are fully self contained with ample tank capacities, an abundance of storage space, and filled with at home amenities. The aerodynamic smooth radius front profile, the Power Gear frame technology, and the space saver rail design make them easier to maneuver. You will also appreciate the seamless roofing membrane with heat reflectivity to keep the sun from making your unit a hot box. The tongue and groove plywood flooring will hold up for years of fun and the USB charging stations help to keep your electronics at 100% while you're away. Come find the best model for you today!
Experience a Stress-Free RV Purchase at Lightnin RV
Looking for a no-pressure dealership to find your ideal RV for sale? At Lightnin RV, we offer a stress-free RV buying experience, where you can make an informed decision at your own pace. As a local, family-owned RV dealership, we prioritize your satisfaction and provide a personalized RV shopping experience that you won’t find at larger dealerships.
We proudly offer a wide selection of new travel trailers, toy haulers, fifth wheels, as well as used travel trailers and motorhomes. Whether you’re looking for a new RV for sale or a used RV for sale, our inventory includes affordable RVs that fit your lifestyle and budget.
By purchasing from a small RV dealer like us, you benefit from lower RV prices and avoid the high-pressure sales tactics often found at bigger dealerships. Our knowledgeable team is ready to help you find the perfect motorhome, fifth-wheel RV, travel trailer, or toy hauler to suit your needs.
Our commitment to you doesn’t end at the sale—count on exceptional post-purchase service and support, including RV maintenance, repair services, and accessories to keep your RV in top condition.
Call us today at 770-963-9889 to learn more about our competitive RV pricing and discover a new level of comfort in your RV journey.
I was working in Gillette for the day and had furnace issues , called and asked if they could help me out. They were very helpful and were able to fix it and get me on my way. This was all done in no time and without an appointment. Great experience - Von
Stock# NT5748
Exterior Color: white
Interior Color: Denali Decor
| Sleeps | 3 |
| Length | 21 ft 10 in |
| Ext Width | 7 ft 6 in |
| Interior Color | Denali Decor |
| Exterior Color | white |
| Hitch Weight | 350 lbs |
| GVWR | 5450 lbs |
| Dry Weight | 3030 lbs |
| Cargo Capacity | 2420 lbs |
| Fresh Water Capacity | 26 gals |
| Grey Water Capacity | 30 gals |
| Black Water Capacity | 30 gals |
| Available Beds | Queen |
| Number of Awnings | 1 |
| Awning Info | 12' |
| Shower Type | Tub/Shower Combo |
| VIN | 5ZT2CKFC9SY035748 |
Cherokee Wolf Pup 17EV Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


