New 2025 Chinook Summit SS Motor Home Class B+ - Diesel
Available Now- More Photos Coming Soon!
Chinook RV Summit Class B+ diesel motorhome SS highlights:
- Powered Single Sofa
- Private Toilet and Sink
- Removable Induction Cooktop
- Booth Dinette
Hit the road in true luxury with this motorhome! The separated bathroom makes it convenient for one to use the private toilet and sink while another cleans up in the 32" x 29" shower. There is also a wardrobe to keep your towels close by. This model includes a powered single sofa and a booth dinette for seating and sleeping space. You can prepare delicious home cooked meals with a single induction cooktop which can be removed for exterior cooking, a Norcold/Thetford 6.2 cu. ft. electric refrigerator to store any leftovers, and microwave to heat them up.
Each one of these Chinook RV Summit Class B+ diesel motorhomes are powered by a Mercedes-Benz Sprinter chassis with a 4 cylinder twin-turbo diesel engine and 9-speed transmission to power your adventures. You'll appreciate the Driver Convenience Package and safety features that include collision warning, a lane keeping system, and side-wind stabilization for a smooth drive. There is also a 4-point leveling system and a Smart Plug with a detachable 30 Amp power cord when you're ready to set up camp. Inside, the stylish interior includes soft touch, padded vinyl finishing, solid surface countertops, shower, and porcelain toilet, plus many more comforts!
Our propane stopped working while on a trip from Kansas City to Alaska. I stopped at Eastside and they were very helpful. A Tech even took time to help me make sure I did need a new regulator. We were able to make the repair and get back on the road. - Mark
You Save: $73,140
Sale Price: $198,737
Stock# 6824
Chassis: Mercedes Benz Sprinter
Exterior Color: DARK METALLIC GREEN
Interior Color: MAPLE
| Sleeps | 2 |
| Length | 23 ft 9 in |
| Ext Width | 7 ft 4 in |
| Ext Height | 10 ft 6 in |
| Int Height | 6 ft 3 in |
| Interior Color | MAPLE |
| Exterior Color | DARK METALLIC GREEN |
| Hitch Weight | 5000 lbs |
| GVWR | 11030 lbs |
| Dry Weight | 9380 lbs |
| Fresh Water Capacity | 30 gals |
| Grey Water Capacity | 24 gals |
| Black Water Capacity | 24 gals |
| Fuel Type | Diesel |
| Miles | 747 |
| Engine | 4-Cylinder Twin Turbo |
| Chassis | Mercedes Benz Sprinter |
| Fuel Capacity | 25 gals |
| Refrigerator Type | Norcold/Thetford |
| Refrigerator Size | 6.2 cu ft |
| Cooktop Burners | 1 |
| Shower Size | 32" x 29" |
| Water Heater Type | On Demand |
| AC BTU | 13500 btu |
| Gross Combined Weight | 15250 lbs |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | W1X8N33Y4PN236011 |
Summit SS Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


