You have family, toys, gear and the intense personal desire to explore the outdoors. Courageously take adventure head on with the most versatile multi-zone living vehicle designed by RVers for RVers. Valor by ALLIANCE RV is packed with adventure-ready quality equipment for the extreme journey from performance running gear to the coolest HVAC system on the market.
New 2025 Alliance RV Valor 44V14 Toy Hauler Fifth Wheel
View all Valor Floorplans
2025 44V14 Features and Options
Multifunctional Premium Haulers
What Our Customers Are Saying
We purchased a camper from a private party and were looking to get setup for the 4th of July. The service department was able to take time and go over the ins and out of my new to me camper and also install a solar charging system. I can’t Express how grateful I am and when it comes time… I will not shop anywhere else for our next camper!!! - Thomas
Price:
$154,268
You Save: $39,273
Sale Price: $114,995
You Save: $39,273
Sale Price: $114,995
Blue Compass RV
Location: Lubbock TX
Stock# T108848
Location: Lubbock TX
Stock# T108848
Stock# T108848
To get help now on this RV, call and enter the RV ID if prompted.
2025 44V14 Specifications
| Length | 45 ft 11 in |
| Ext Height | 13 ft 5 in |
| Hitch Weight | 3253 lbs |
| GVWR | 21000 lbs |
| Dry Weight | 15895 lbs |
| Fresh Water Capacity | 98 gals |
| Grey Water Capacity | 106 gals |
| Black Water Capacity | 106 gals |
| Cooktop Burners | 4 |
| AC BTU | 40500 btu |
| VIN | 7M5FV4633SD400095 |
For more information
Contact Us
Valor 44V14 Reviews
Be the first to tell other RVers what you think about this RV Write a Review
Similar RVs and Floorplans
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


