New 2025 Alliance RV Valor 40V13 Toy Hauler Fifth Wheel
View all Valor Floorplans
2025 40V13 Features and Options
Independence Package
- (3) A/C’s, 40,500 BTU furnace
- 4-Burner gas stove with oversized oven
- Residential microwave
- Fireplace with 5,000 BTU space heater
- Walk on roof with seamless PVC roof covering
- Flush floor kitchen slide
- Large residential shower
- Commercial grade vinyl flooring (no carpet)
- Soft close cabinet doors with magnetic catch
- Hidden hinges
What Our Customers Are Saying
Absolutely amazing and so kind! We have a hybrid travel trailer and we were getting tossed around traveling from the Denver area to Miles City Mt. During the trip we had a mishap with an hidden and illplaced clearance bar that resulted in roof damage and antenna damage. We called them from Douglas, Wy to see if they could at least install an anti-sway system. They were ready for us the minute we pulled - Lindsay
Price:
$165,271
You Save: $49,276
Sale Price: $115,995
You Save: $49,276
Sale Price: $115,995
Blue Compass RV
Location: Wheat Ridge CO
Stock# T118100
Location: Wheat Ridge CO
Stock# T118100
Stock# T118100
To get help now on this RV, call and enter the RV ID if prompted.
2025 40V13 Specifications
| Length | 44 ft 6 in |
| Ext Height | 13 ft 5 in |
| Hitch Weight | 3000 lbs |
| GVWR | 21000 lbs |
| Dry Weight | 14988 lbs |
| Fresh Water Capacity | 98 gals |
| Grey Water Capacity | 106 gals |
| Black Water Capacity | 106 gals |
| AC BTU | 40500 btu |
| VIN | 7M5FV4535SD400116 |
For more information
Contact Us
Valor 40V13 Reviews
Be the first to tell other RVers what you think about this RV Write a Review
Similar RVs and Floorplans
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


