New 2025 Alliance RV Valor 36V11 Toy Hauler Fifth Wheel
Call or text 704-750-7295 to get our REDUCED PRICE today!
Alliance RV Valor toy hauler 36V11 highlights:
- Two Hutches
- Fireplace
- Loft
- Front Private Bedroom
- Dual Entry Doors
Garage & Adventure Capabilities
-
11' garage space with an 8' weather-resistant ramp door — ideal for ATVs, dirt bikes, UTVs, and outdoor gear.
-
Dual 30-gallon fuel tanks to keep your toys fueled up.
-
Opposing HappiJac sofas that convert to a sleeping area, plus a loft above for extra sleeping/storage.
-
Half bathroom in garage area for convenience when you’re outdoors.
Interior Living & Comfort
Living Area
-
Cozy fireplace with integrated space heater for chilly nights.
-
HD main living TV, plus optional TVs in bedroom/garage.
-
Commercial-grade vinyl flooring (no carpet) making cleanup easy after outdoor play.
Kitchen
-
Kitchen island with seating (bar stools).
-
Solid surface countertops and multiple hutches/pantries for storage.
-
Residential appliances including a 4-burner gas stove with oversized oven and residential microwave.
-
12?V stainless steel refrigerator (often ~17?cu?ft in Masters of 12 Volt package).
Bedrooms & Baths
-
Front private bedroom with king bed slide-out, wardrobe, flip-top dresser, and washer/dryer prep.
-
Dual-entry full bathroom with large 48??×?30? shower.
-
Additional sleeping from loft and garage sofas.
Climate & Utilities
-
Three A/C units totaling ~40,500?BTU for cooling comfort.
-
40,000?–?40,500?BTU furnace for heating in cold weather.
-
Walk-on roof with seamless PVC covering for durability.
-
Centralized docking station with Manablock system for easy hookups.
Construction & Performance
-
101? wide-body Benchmark chassis platform for stability and interior volume.
-
MorRyde CRE3000 suspension enhancement and Dexter 7,000?lb axles for smoother towing.
-
6-point hydraulic auto-leveling for quick, steady setup.
-
Flush floor upper deck (no step-up), improving safety and interior flow.
-
Azdel-backed fiberglass sidewalls for durability and moisture resistance.
Call, Click, Text or Visit Us Today at Campers Inn of Kings Mountain and Find Your Away!
Stock 360 Tour & Stock Images may be shown. Colors & Specs may vary.
We purchased a camper from a private party and were looking to get setup for the 4th of July. The service department was able to take time and go over the ins and out of my new to me camper and also install a solar charging system. I can’t Express how grateful I am and when it comes time… I will not shop anywhere else for our next camper!!! - Thomas
Stock# 100277
Interior Color: URBAN SLATE
| Sleeps | 9 |
| Slides | 3 |
| Length | 39 ft 7 in |
| Ext Width | 8 ft 5 in |
| Ext Height | 13 ft 4 in |
| Interior Color | URBAN SLATE |
| Hitch Weight | 2995 lbs |
| GVWR | 16950 lbs |
| Dry Weight | 13903 lbs |
| Fresh Water Capacity | 98 gals |
| Grey Water Capacity | 106 gals |
| Black Water Capacity | 106 gals |
| Tire Size | 16" |
| Furnace BTU | 40500 btu |
| Fuel Capacity | 60 gals |
| Number Of Bunks | 1 |
| Available Beds | King |
| Refrigerator Type | 12V Stainless Steel |
| Cooktop Burners | 4 |
| Shower Size | 48" x 30" |
| Number of Awnings | 2 |
| Axle Weight | 7000 lbs |
| Garage Size | 11 ft |
| TV Info | LR 50" HDTV, BR TV, Garage TV |
| Axle Count | 2 |
| Washer/Dryer Available | Yes |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 50 amp |
| VIN | 7M5FV392XSD400141 |
Valor 36V11 Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


