New 2024 Heartland Bighorn 3880MD Fifth Wheel
Family Friendly Pricing!
Heartland Bighorn fifth wheel 3883MD highlights:
- Loft
- King Bed
- Fireplace
- 55" LED TV
- Theater Seats
- Kitchen Island
This fifth wheel offers not one but two private bedrooms! The center room is a flexible space, with a built-in desk and wardrobe, but the sofa can be converted for sleeping space at night. Choose to use this space as an office, a guest room, or whatever you like. There's also a loft above for additional room. At the front is a king bedroom with a large wardrobe, dresser with space for a TV above, and direct access to the bathroom. The main living area also has lots to offer, with plentiful seating, a fireplace, and a 55" TV.
With any Bighorn fifth wheel by Heartland you will enjoy a luxurious interior and outdoor features to complement your adventurous lifestyle. Each one features double-welded aircraft quality aluminum superstructure cage construction and Azdel composite sidewalls for a durable fifth wheel made to last. All of your gear can fit in the super Store-More 3-sided accessed basement with 30% more storage, and you can easily set up camp with the 6-point hydraulic landing gear and auto leveling system. The MORryde CRE3000 rubber suspension will provide a smooth ride each time you head to the campground, and there are three full body paint options for an eye-catching exterior. Head inside to find solid surface countertops throughout, two-toned "True Wood", a luxurious "Spa Bath", night roller shades, and the list goes on. Start a new adventure in a Bighorn fifth wheel today!
Call the dealership for more details and to find out what we can do to improve your camping experience!
Everyone at RV Leaders & Camping Outlet was awesome! Great buying experience. If anyone is looking to buy a cool camper and wants a smooth buying process, this is the place to go! - Ryan
Stock# 16619
| Sleeps | 4 |
| Slides | 4 |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 13 ft 3 in |
| Int Height | 7 ft 2 in |
| Hitch Weight | 2925 lbs |
| GVWR | 16500 lbs |
| Dry Weight | 14131 lbs |
| Cargo Capacity | 2321 lbs |
| Fresh Water Capacity | 65 gals |
| Grey Water Capacity | 84 gals |
| Black Water Capacity | 84 gals |
| Tire Size | 16" |
| Furnace BTU | 35000 btu |
| Available Beds | King |
| Refrigerator Type | 110V Residential |
| Refrigerator Size | 20 cu ft |
| Cooktop Burners | 4 |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight | 7000 lbs |
| LP Tank Capacity | 30 lbs. |
| Water Heater Type | Instant On Demand |
| AC BTU | 30000 btu |
| TV Info | LR 55" LED TV |
| Awning Info | 18" |
| Axle Count | 2 |
| Washer/Dryer Available | Yes |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Shower w/Seat |
| Electrical Service | 50 amp |
| VIN | 5SFBG4429RE531606 |
Bighorn 3880MD Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


