New 2024 Gulf Stream RV Vintage Cruiser 17RWD Travel Trailer
Woody Package / Rear Dinette / Mid Bath / Back Up Camera / Outdoor Grill
Gulf Stream Vintage Cruiser travel trailer 17RWD highlights:
- Pass-Through Storage
- 8 Cu. Ft. 12V Refrigerator
- Full Bath
- Flat Floor Entry
Convenient camping is found in this Vintage Cruiser that can sleep three each night. There is a 54" x 74" corner bed with storage for your bags, plus a wardrobe to keep your clothes wrinkle-free. You can prepare eggs and bacon on the cooktop in the morning, and dine at the rear booth dinette. If the weather is nice, you may want to sit outdoors under the electric awning with LED lights. After you've spent the day outdoors you can freshen up in the full bath, then enjoy an evening of cards or sitting outdoors with a cold drink in hand.
With any Vintage Cruiser by Gulf Stream you will be taken back to the fun of the 50's with vintage exterior graphics and classic interiors. Each model is constructed with a six-sided welded aluminum frame, vacuum bonded sidewalls with Azdel, and a vintage painted bumper you are sure to love. The Vintage Cruiser travel trailers include high-performance vinyl flooring, LED interior ceiling lights, a seamless tub/shower surround, and vintage flat cabinet doors to name a few comforts you'll find throughout. Some of the stand-out features found within the Vintage Package include a tankless water heater, a 100W roof-mounted solar panel with a controller, Goodyear Endurance tires, and more!
*This unit has undergone a complete pre-delivery inspection (PDI) and functional systems check. Major systems (water, electrical, propane, appliances, etc.) have been tested and verified to operate properly at the time of sale, or any non-functioning systems have been disclosed. Typically eligible for 3 years coverage with an available service contract at $1,895 or $22/mo*. Ask our team for details!
*Payments are based on 8.49% APR for 144/mo with no taxes included and no money down for qualified applicants. SR1 does not believe in dealer fees. We provide the most transparent pricing in the industry. You will not be charged doc, prep, or destination fees. Please click "get financed" above, to submit an application. We will reply ASAP to the application. Price, information, and availability are subject to change at any time, therefore, information and specifications are not guaranteed. Terms may vary depending on applicants' residency.
*Manufacturer features may or may not apply to certain units and not others within the same brand and / or series. Please confirm what specific options, packages, and capabilities this specific RV has by calling or texting 207-224-8444.
Meet the owner in Buffalo and talked to him and gave him a pair of gloves to dump his RV, what a pleasant guy to visit with. I would go in when I’m ready to buy. - Sheldon
Stock# R7068583
Exterior Color: Tan
| Sleeps | 3 |
| Length | 20 ft |
| Ext Width | 7 ft 6 in |
| Ext Height | 10 ft 2 in |
| Int Height | 6 ft 11 in |
| Exterior Color | Tan |
| Hitch Weight | 240 lbs |
| GVWR | 3980 lbs |
| Dry Weight | 2617 lbs |
| Cargo Capacity | 1363 lbs |
| Fresh Water Capacity | 21 gals |
| Grey Water Capacity | 33 gals |
| Black Water Capacity | 33 gals |
| Tire Size | 14" |
| Furnace BTU | 19000 btu |
| Available Beds | Full |
| Refrigerator Type | 12V |
| Refrigerator Size | 8 cu ft |
| Shower Size | 24" x 36" |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Type | Tankless |
| AC BTU | 15000 btu |
| Awning Info | Electric with LED Lights |
| Axle Count | 1 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Tub/Shower Combo |
| Electrical Service | 30 amp |
Vintage Cruiser 17RWD Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


