New 2024 Forest River RV Wildwood Heritage Glen Hyper-Lyte 25RBHL Travel Trailer
REAR BATHROOM/ SLIDE OUT/ OUTDOOR REFER/200WATT ROOF MOUNTED SOLAR PACKAGE
2024 25RBHL Features and Options
The following is a list of Additional Options besides the Standard Features come with the unit are:
- 2024 HERITAGE GLEN 25RBHL
- CAMBRIDGE INTERIOR DÉCOR
- EXPEDITION PACKAGE
- ELEVATED VALUE PACKAGE
- 1. WEATHERSHIELD ONE PIECE FIBERGLASS ROOF
- 2. SQUARE WINDOWS WITH BUILT IN SHADES WITH REFLECTING THERMAL-FOIL BACKING
- 3. VERSA-TILT POWER BED MECHANISM¬ PROVIDING APPROXIMATELY 14.5" OF
- ADDITIONAL WALK-AROUND SPACE
- 4. 60K BTU ON-DEMAND TANKLESS WATER HEATER
- 5. 2" ACCESSORY HITCH RECEIVER
- 6. GOODYEAR RADIAL TIRES WITH ALUMINUM
- RIMS
- 200 WATT ROOF MOUNTED SOLAR PACKAGE
- 200W PANEL, 30AMP CHARGE CONTROLLER, 12V BATTERY
- 3/4 2-TONE PAINTED FIBERGLASS FRONT CAP
- DELUXE FRONT CAP PROTECTIVE COVER
- RVIA SEAL
What Our Customers Are Saying
Randy and Tim helped us out. We needed some new batteries on our trip from Indianapolis to Bend, OR. Not only did they get us the batteries, when we needed a new connection made they drove us down to the local Napa and got us back. Also stayed open an hour past closing to make sure we were good. - Dan
Best RV Center
Location: Turlock, CA
Stock# 35062
Location: Turlock, CA
Stock# 35062
Stock# 35062
To get help now on this RV, call and enter the RV ID if prompted.
2024 25RBHL Specifications
| Sleeps | 3 |
| Slides | 1 |
| Length | 31 ft |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 10 ft 10 in |
| Hitch Weight | 640 lbs |
| Dry Weight | 6038 lbs |
| Cargo Capacity | 1602 lbs |
| Fresh Water Capacity | 49 gals |
| Grey Water Capacity | 62 gals |
| Black Water Capacity | 32 gals |
| Tire Size | 15" |
| Available Beds | RV Queen |
| Refrigerator Type | 12V Black |
| Refrigerator Size | 10 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Shower Size | 30" x 36" |
| Number of Awnings | 1 |
| AC BTU | 15000 btu |
| TV Info | LR 40" LED TV |
| Awning Info | 18' w/LED Lights |
| Axle Count | 2 |
| Shower Type | Walk-In Shower |
| VIN | 026566 |
For more information
Contact Us
Wildwood Heritage Glen Hyper-Lyte 25RBHL Reviews
Be the first to tell other RVers what you think about this RV Write a Review
Similar RVs and Floorplans
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


