New 2024 Forest River RV Cedar Creek 388RK2 Fifth Wheel
Forest River Cedar Creek fifth wheel 388RK2 highlights:
- Bath and a Half
- Rear Kitchen
- Fireplace
- Master Suite
- Desk
If you need to get some work done while you are camping in this fifth wheel then you will appreciate the desk with a chair! The rear kitchen has plenty of countertop space and a three burner cooktop to cook your best meals, a 20 cu. ft. 12V refrigerator with an ice maker to store any leftovers, and a wall mounted dining table with an extension and an ottoman. The hide-a-bed sofa slide opens up the living area which also has power theater seating across from an entertainment center with a fireplace and TV. The half bathroom has a closet with washer/dryer prep so you can have clean clothes throughout your entire trip. Inside the master suite is a king bed slide and access to the front full bathroom which has a walk-in closet, a shower with a seat, and a dual sink vanity for two to get ready at once.
With any Cedar Creek fifth wheel by Forest River, you will find a quality-built RV with your comfort in mind! The all-aluminum super structure on 16" centers or less will provide a solid foundation to your fifth wheel, and the VIXENITE waterproof composite slide floors will hold up over years of use. Each model also includes black textured metal skirting, a TST tire pressure monitor system, and Cradlepoint Day 1 Wi-Fi connectivity so you can stay connected while you camp. A Lippert Gen 3 Leveling System makes setting up camp easier than ever, and the 200 watt solar panel means you can enjoy some off-grid capabilities. Head inside to find upgraded solid surface countertops, floating steps to the upper deck, USB ports, and updated backsplash that is modern and eye-catching. You will also enjoy new in-wall storage in the bedroom for books or personal belongings, a new V-Flo cordless vacuum for easy clean up, a redesigned shower with LED lighting and a fold-down bench, and many more luxuries!
Thank you, Sharon, for the outstanding service at Summerland RV. Its people like you that makes all the difference in the RV Industry. I called you as a Winnebago Dealership, you listened to what I needed, ordered the parts, and did not give me the traditional run around. I truly appreciated the leadership, sincerity in you organizing everything for me to come in to have the parts installed in a timely - Wallace
Stock# 09898
Interior Color: BAHAMA INTERIOR COLOR
| Sleeps | 4 |
| Slides | 3 |
| Length | 42 ft |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 13 ft 5 in |
| Interior Color | BAHAMA INTERIOR COLOR |
| Hitch Weight | 2205 lbs |
| GVWR | 18205 lbs |
| Dry Weight | 12439 lbs |
| Cargo Capacity | 5766 lbs |
| Fresh Water Capacity | 57 gals |
| Grey Water Capacity | 82 gals |
| Black Water Capacity | 82 gals |
| Available Beds | King |
| Refrigerator Type | 12V with Icemaker |
| Refrigerator Size | 20 cu ft |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight | 21000 lbs |
| Awning Info | 18' |
| Axle Count | 2 |
| Washer/Dryer Available | Yes |
| Shower Type | Shower w/Seat |
| VIN | 4X4FCRR30RS232659 |
Cedar Creek 388RK2 Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


