Used 2026 STORYTELLER OVERLAND GXV HILT Motor Home Class C +
PREMIUM EXPEDITION TRUCK DESIGNED FOR EXTREME OFF-ROAD TRAVEL WHILE DELIVERING THE COMFORT OF A LUXURY MOTORHOME. RUGGED OVERLAND CAPABILITY,HIGH-END INTERIOR, ADVANCED OFF-GRID POWER SYSTEM AND FULLY SELF-CONTAINED LIVING SPACE.
2026 HILT Features and Options
Call for details.
What Our Customers Are Saying
They did a great job fixing my motor problem on my Bayliner, the boat tech was very knowledgeable and nice. - Dan
Sale Price:
$418,895
Vogt RV Centers
Location: Leisure RV Center of Greater Houston
Stock# SG544627A26
Location: Leisure RV Center of Greater Houston
Stock# SG544627A26
Chassis: RAM 5500 CREW CAB 4X4
Exterior Color: CEMENT
Stock# SG544627A26
Chassis: RAM 5500 CREW CAB 4X4
Exterior Color: CEMENT
To get help now on this RV, call and enter the RV ID if prompted.
2026 HILT Specifications
| Sleeps | 5 |
| Length | 29 ft |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 12 ft 7 in |
| Int Height | 6 ft 7 in |
| Exterior Color | CEMENT |
| GVWR | 19500 lbs |
| Fresh Water Capacity | 120 gals |
| Grey Water Capacity | 40 gals |
| Fuel Type | DIESEL |
| Miles | 4977 |
| Engine | 6.7L CUMMINS TURBO DIESEL |
| Chassis | RAM 5500 CREW CAB 4X4 |
| Horsepower | 360 hp |
| Fuel Capacity | 74 gals |
| Available Beds | 2 |
| Refrigerator Type | Refrigerator/Freezer |
| Refrigerator Size | 6.9 cu ft |
| Convection Cooking | Yes |
| Cooktop Burners | 2 |
| Shower Size | LARGE |
| Number of Awnings | 1 |
| Awning Info | 13' 8" |
| Shower Type | Wet/Bath Shower |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | 3C7WRNFL0SG544627 |
For more information
Contact Us
Similar RVs and Floorplans
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.

