Used 2025 Forest River RV Wildwood X-Lite 253RKXL Travel Trailer
View all Wildwood X-Lite Floorplans
2025 253RKXL Features and Options
Forest River Wildwood X-Lite travel trailer 253RKXL highlights:
- Rear Kitchen
- U-Shaped Dinette
- Private Front Bedroom
- Kitchen Pantry
- Bath Towel Pantry
Enjoy camping with family and friends in this Forest River Wildwood X-Lite travel trailer. This unit features a rear kitchen layout, a large slide out U-shaped dinette, and a private front bedroom, plus more! You'll find a custom king bed with Versa-Tilt with dual bedside closets for your things. The dinette is not only perfect for dining but can also be used for added sleeping space at night when needed. The rear kitchen offers all the necessities in order to help you easily prepare food for your family. For exterior storage you will find the pass-through storage handy for all of your outdoor camping gear, and so much more!
The Wildwood X-Lite travel trailers are packed with hassle-free camping amenities! There are a variety of floorplans to choose from between three different regions. The enclosed Accessibelly will help protect against the elements and debris during transport, and the exterior retro/metal redesign is sure to be eye-catching! There are stylish roller shades inside, along with updated backsplash, elegant curtain rods and curtains, plus many more interior comforts! Choose a Wildwood X-Lite travel trailer today for quality and value!
What Our Customers Are Saying
Everyone at RV Leaders & Camping Outlet was awesome! Great buying experience. If anyone is looking to buy a cool camper and wants a smooth buying process, this is the place to go! - Ryan
Sale Price:
$25,938
Blue Compass RV
Location: Columbia Northeast
Stock# 1651A
Location: Columbia Northeast
Stock# 1651A
Stock# 1651A
To get help now on this RV, call and enter the RV ID if prompted.
2025 253RKXL Specifications
| Sleeps | 5 |
| Slides | 1 |
| Length | 29 ft 1 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 10 ft 8 in |
| Hitch Weight | 588 lbs |
| Dry Weight | 5482 lbs |
| Cargo Capacity | 2106 lbs |
| Fresh Water Capacity | 61 gals |
| Grey Water Capacity | 64 gals |
| Black Water Capacity | 40 gals |
| Available Beds | Custom King with Versa-Tilt |
| Refrigerator Type | 12V |
| Number of Awnings | 1 |
| Water Heater Type | Tankless |
| AC BTU | 13500 btu |
| Awning Info | 17' with 4K Blade Lighting |
| Axle Count | 2 |
| Shower Type | Radius |
| VIN | 4X4TWDZ21S7379005 |
For more information
Contact Us
Wildwood X-Lite 253RKXL Reviews
Be the first to tell other RVers what you think about this RV Write a Review
Similar RVs and Floorplans
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


