Used 2025 Forest River RV R Pod 171 Travel Trailer
Features Booth Dinette, Sealed Underbelly, Roof Mounted Solar Panel, Wet Bath, and Exterior Motion Lighting. Call Today! 352.787.7744
Forest River R-Pod RP-171 Travel Trailer – Leesburg 3230 US HWY 441/27, Fruitland Park, FL 34731
Highlights:
- Rear queen bed – sleeps two comfortably
- Front booth dinette – converts to extra bed for guests
- Two-burner cooktop & convection microwave – cook meals easily on the road
- Wet bath with night light – convenient facilities any time
- Roof-mounted 200W solar panel – enjoy off-grid adventures
- 15K BTU A/C & tankless water heater – stay cool and enjoy endless hot water
The Forest River R-Pod RP-171, available at Campers Inn RV in Leesburg, FL, is a lightweight and versatile travel trailer perfect for weekend getaways or extended trips. Its sealed and heated underbelly, curved dual-pane acrylic front window, and modern interior finishes combine convenience and comfort. Exterior features include a black glass friction-hinge entry door, roof mounted solar panel, roof ladder prep, exterior motion lighting, and a hot/cold spray port for easy cleanups after outdoor fun.
Visit or Call Today!
Campers Inn RV of Leesburg-3230 US HWY 441/27, Fruitland Park, FL 34731
Phone: (352) 787-7744
Why Choose Campers Inn RV of Leesburg?
We make RV shopping easy. Our experienced team offers honest guidance, competitive pricing, and full support after the sale. With complete sales and service facilities, you can enjoy your R-Pod RP-171 with confidence.
- Family-Owned & Trusted Since 1966 – We’re part of one of the largest and most respected RV dealer networks in the country
- Full-Service Dealership – Sales, service, parts, and expert staff all under one roof
- No-Pressure Sales Approach – Our friendly team is here to help you find the right RV for your needs
- Competitive Pricing & Financing Options – Flexible plans to fit your lifestyle and budget
Our propane stopped working while on a trip from Kansas City to Alaska. I stopped at Eastside and they were very helpful. A Tech even took time to help me make sure I did need a new regulator. We were able to make the repair and get back on the road. - Mark
You Save: $5,004
Sale Price: $17,991
Stock# 21162868A
Exterior Color: WHITE & GRAPHITE EXTERIOR
Interior Color: MOON DUST
| Sleeps | 3 |
| Length | 19 ft |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 9 ft 10 in |
| Interior Color | MOON DUST |
| Exterior Color | WHITE & GRAPHITE EXTERIOR |
| Hitch Weight | 360 lbs |
| Dry Weight | 2529 lbs |
| Cargo Capacity | 1500 lbs |
| Fresh Water Capacity | 30 gals |
| Grey Water Capacity | 30 gals |
| Black Water Capacity | 30 gals |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | 12V Black Glass |
| Convection Cooking | Yes |
| Cooktop Burners | 2 |
| Water Heater Type | Tankless |
| AC BTU | 15000 btu |
| Axle Count | 1 |
| Shower Type | Wet/Bath Shower |
| Electrical Service | 30 amp |
| Solar Wattage | 200 watts |
| VIN | 4X4TRP710SB033589 |
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


