Used 2025 Forest River RV Campsite Reserve 27MR Travel Trailer
PRIORITY RV NETWORKForest River Campsite Reserve travel trailer 27MR highlights:
- Outside Kitchen
- Booth Dinette
- Full Bath
- Entryway Closet
- Front Private Bedroom
This travel trailer features a unique bunkhouse with a sofa and a bunk above plus a rolling cabinet with a bunk mat that can be rolled away during the day for extra floor space. The chef will have their choice to cook at the outside kitchen or stay warm inside by the fireplace. There is a booth dinette for dining space and a sofa to relax on, and the hidden shelves behind the entertainment center will be perfect for books, movies, or snacks! Having your own bedroom with a camp king bed will have you feeling right at home, and you can even bring a television along since there is TV prep here!
With any Campsite Reserve travel trailer by Forest River, you will enjoy comfort and convenience at every turn! They are built with a diamond plate front, max size square windows, and a one-piece PVC roof for added durability. The mega pass-thru storage will allow you to store camp gear, and the outside shower will come in handy when rinsing off your hiking boots. There are also NextGen stabilizer jacks and stable steps for added stability. Inside, you'll find convenient storage throughout, full bath and kitchen amenities, plus cozy seating and sleeping spaces to name a few comforts!
Thank you, Sharon, for the outstanding service at Summerland RV. Its people like you that makes all the difference in the RV Industry. I called you as a Winnebago Dealership, you listened to what I needed, ordered the parts, and did not give me the traditional run around. I truly appreciated the leadership, sincerity in you organizing everything for me to come in to have the parts installed in a timely - Wallace
You Save: $5,725
Sale Price: $33,895
Stock# A33078A
| Sleeps | 8 |
| Slides | 2 |
| Length | 34 ft 8 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 10 ft 8 in |
| Hitch Weight | 950 lbs |
| GVWR | 9985 lbs |
| Dry Weight | 7243 lbs |
| Cargo Capacity | 2742 lbs |
| Fresh Water Capacity | 52 gals |
| Grey Water Capacity | 38 gals |
| Black Water Capacity | 38 gals |
| Number Of Bunks | 1 |
| Available Beds | Camp King |
| Number of Awnings | 1 |
| Water Heater Type | Tankless |
| Axle Count | 2 |
| Shower Type | Standard |
| VIN | 4X4TC1C20SX600285 |
Campsite Reserve 27MR Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


