Used 2025 Dynamax Isata 5 30FWD4X4 Motor Home Super C - Diesel
Private bedroom; Solar power; dual slides; trifold sofa
2025 30FWD4X4 Features and Options
What Our Customers Are Saying
Our journey with RV Leaders has been nothing short of exceptional, from the expansive inventory to the unparalleled customer service that truly set them apart. The range of RVs available was impressive, catering to every possible need and preference one could imagine. - Maria
Price:
$239,995
You Save: $25,000
Sale Price: $214,995
You Save: $25,000
Sale Price: $214,995
Campers Inn
Location: Tampa, FL
Stock# 115352A
Location: Tampa, FL
Stock# 115352A
Chassis: Ram 5500 SLT
Stock# 115352A
Chassis: Ram 5500 SLT
To get help now on this RV, call and enter the RV ID if prompted.
2025 30FWD4X4 Specifications
| Sleeps | 6 |
| Slides | 2 |
| Length | 33 ft 3 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 12 ft 4 in |
| Int Height | 6 ft 10 in |
| Hitch Weight | 10000 lbs |
| GVWR | 19500 lbs |
| Dry Weight | 16856 lbs |
| Fresh Water Capacity | 78 gals |
| Grey Water Capacity | 45 gals |
| Black Water Capacity | 45 gals |
| Tire Size | 225/70R19.5G |
| Furnace BTU | 40000 btu |
| Fuel Type | Diesel |
| Miles | 16693 |
| Engine | Cummins 6.7L I6 Turbo |
| Chassis | Ram 5500 SLT |
| Horsepower | 360 hp |
| Fuel Capacity | 52 gals |
| Wheelbase | 238 in |
| Number Of Bunks | 1 |
| Available Beds | RV Queen |
| Torque | 800 ft-lb |
| Refrigerator Type | Residential Stainless Steel with Ice Maker |
| Refrigerator Size | 16 cu ft |
| Convection Cooking | Yes |
| Cooktop Burners | 3 |
| Shower Size | 36" x 36" |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight Front | 7250 lbs |
| Axle Weight Rear | 13500 lbs |
| LP Tank Capacity | 86 lb |
| Water Heater Type | Truma Aqua Go Comfort On Demand |
| AC BTU | 30000 btu |
| TV Info | LR 39" LED Smart TV, BR 32" LED Smart TV, Ext. 32" LED Smart TV |
| Awning Info | 16' Armless w/LED Lighting and Motion Activated Retraction |
| Gross Combined Weight | 37500 lbs |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 50 amp |
| Solar Wattage | 190 watts |
| VIN | 3C7WRNDL8RG174783 |
For more information
Contact Us
Similar RVs and Floorplans
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


