Used 2025 Coachmen RV Prism 26RBE Motor Home Class C - Diesel
Queen bed; workstation; recliners
2025 26RBE Features and Options
Discover the freedom of premium Class C travel in the 2025 Coachmen Prism 26RBE, now available from LazyDays powered by Camper's Inn. Built on the reliable Mercedes-Benz Sprinter 3500 chassis and engineered for travelers who want luxury, efficiency, and comfort on every journey, the Prism 26RBE delivers an elevated RV experience for couples, families, and adventure seekers alike.
What Our Customers Are Saying
Absolutely amazing and so kind! We have a hybrid travel trailer and we were getting tossed around traveling from the Denver area to Miles City Mt. During the trip we had a mishap with an hidden and illplaced clearance bar that resulted in roof damage and antenna damage. We called them from Douglas, Wy to see if they could at least install an anti-sway system. They were ready for us the minute we pulled - Lindsay
Price:
$139,995
You Save: $20,000
Sale Price: $119,995
You Save: $20,000
Sale Price: $119,995
Campers Inn
Location: Tampa, FL
Stock# 114570RA
Location: Tampa, FL
Stock# 114570RA
Chassis: Mercedes-Benz Sprinter
Stock# 114570RA
Chassis: Mercedes-Benz Sprinter
To get help now on this RV, call and enter the RV ID if prompted.
2025 26RBE Specifications
| Sleeps | 3 |
| Slides | 1 |
| Length | 26 ft |
| Ext Width | 7 ft 8 in |
| Ext Height | 11 ft 7 in |
| Int Height | 6 ft 9 in |
| GVWR | 11030 lbs |
| Fresh Water Capacity | 29 gals |
| Grey Water Capacity | 32 gals |
| Black Water Capacity | 32 gals |
| Fuel Type | Diesel |
| Miles | 6497 |
| Engine | 4-Cylinder High Output |
| Chassis | Mercedes-Benz Sprinter |
| Horsepower | 208 hp |
| Fuel Capacity | 26 gals |
| Wheelbase | 170 in |
| Number Of Bunks | 1 |
| Available Beds | Queen |
| Torque | 322 ft-lb |
| Convection Cooking | Yes |
| Cooktop Burners | 2 |
| Shower Size | 24" x 36" |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight Front | 4081 lbs |
| Axle Weight Rear | 7721 lbs |
| LP Tank Capacity | 80 lbs. |
| Water Heater Type | Truma Aqua Go On Demand |
| AC BTU | 15000 btu |
| Basement Storage | 46 cu. ft. |
| Awning Info | 14' Armless Thule |
| Gross Combined Weight | 15250 lbs |
| Shower Type | Standard |
| VIN | W1X8N33YXPN266436 |
For more information
Contact Us
Similar RVs and Floorplans
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


