Used 2024 Winnebago Navion 24D Motor Home Class C - Diesel
16-18 MPG Certified Fuel Efficient Mercedes Benz with Queen Bed and Leveling Jacks!
This is a great local, one owner trade, a 2024 Winnebago Navion 24D, in which the previous owners were nonsmokers, did not have pets in the RV and it comes backed not only with a clean vehicle history report, but the confidence of our certified preowned RV collection!
Contact us to schedule your LIVE interactive presentation today to see this RV LIVE in the comfort of your home or office!
Remains under the balance of Mercedes Benz powertrain warranty:
1. Mercedes Benz engine warranty thru September 23rd, 2030 or 100,000 miles, whichever occurs first
2. Complete Mercedes chassis warranty thru September 23rd, 2028 or 36,000 miles, whichever occurs first
Purchase with confidence and peace of mind! This RV is a certified preowned RV, providing Real Value with a sixty day Service Plan from the date of purchase! After passing a rigorous inspection, the plan provides major operating systems coverage to protect RVers, and is accepted anywhere in the U.S. or Canada. Once work is completed to your satisfaction, the Plan pays the service center directly. Plans are also extendable. See any sales consultant for details!
This coach is powered by the tried and true Mercedes Benz powertrain:
1. 3.0 litre six cylinder turbo diesel
2. 325 lb ft of torque or power
3. Seven speed automatic 7G Tronic Plus transmission with grade braking
4. Tilt and telescoping steering
5. MBUX Infotainment: Make trips more enjoyable with the new Sprinter’s multitude of sophisticated MBUX infotainment optional features, including an oversized 10 inch touchscreen, wireless charging, USB and USB C connections, Apple CarPlay and Android Auto, and SiriusXM Satellite Radio. Includes advanced GPS navigation built right in.
6. MBUX Hey Mercedes voice guidance and artificial intelligence services
7. New touch steering wheel controls and MBUX Touch Control Buttons: touch sensitive controls on the steering wheel for instrument cluster and infotainment system control, similar to a smart phone interface, which respond to vertical and horizontal swiping movements.
8. Heated and powered front seats, with three memory settings, for two drivers and a convenient swivel seat mode
9. Thermotronic automatic climate control
10. Leather wrapped steering wheel with multi touch controls of the MBUX and cluster
11. Active brake assist: In case of any oncoming danger, Active Brake Assist warns drivers and if necessary, will brake for them. As a class leading feature, it is the only system that can recognize and respond to pedestrians
12. Active Distance Assist Distronic: In high traffic areas, Active Distance Assist Distronic keeps enough distance between your vehicle and the one ahead of you to ensure optimal safety.
13. Active Lane Keep Assist: If a driver is ever to unintentionally drift or leave their designated lane, Active Lane Keep Assist immediately alerts them.
14. Traffic Sign Assist: Throughout your travels, speed limits can be ever-changing. Traffic sign assist helps to identify the correct speed and adjust accordingly.
15. Rearview camera monitoring system
16. Wet wiper system, with rain sensor
17. LED High Performance Headlights improve illumination, maximizing the view of the road ahead while further enhancing the vehicle’s overall aesthetic with a sleek optional front end design
18. Three sets of safety airbags, front, window and thorax pelvis airbags
19. Comfortable extended seating for those even with 34 inch inseams
20. Factory installed tow package, 5,000 lb
21. Industry leading 5 years or 100,000 mile warranty and engine and transmission
22. Factory installed 5,000 lb towing package with 7 blade bargeman wiring and 500 lb vertical tongue weight
Includes the following factory installed options:
1. Windows Coach Dual Pane
2. Entertainment System
3. Lithium Ion Battery
4. 3.2KW Cummins Onan Diesel Generator
5. Theater Seating
6. Automatic Hydraulic Leveling Jacks
7. Driver and Passenger Seats Primera
8. Bay Miss II Full Body Paint
Includes the following exterior highlights, in addition to the specifications on our website page and brochure:
1. 30 cubic feet of basement and exterior storage
2. 24.5 gallon fuel capacity
3. 12.2 gallon LP capacity
4. Truma AquaGo on demand hot water heater with recirculation pump
5. 30 amp electrical service
6. 15,000 BTU air conditioning system with heat pump
7. Powered patio awning, 16 ft, with integrated LED lighting
8. Dual lithium RV batteries
Missing an Option You're Looking For? We can add any additional options at our dealership, including satellite, solar, Nitrogen for your tires, and more!
At Lichtsinn RV our website has full video walkarounds on each RV, making it easy for you to purchase. On our website you can go for a virtual test drive, purchase your RV over the phone or the internet, and then take delivery at our dealership, which is only 1 Mile from the Winnebago factory here in Forest City, Iowa!
Wow! I haven't had this kind of service in quite a while. Todd made me a great deal on an RV, without any bs hassle. Caden knows his stuff and got my RV ready to go all while singing cadence. I absolutely loved working with these gentlemen! They are truly a better breed of man. Keep up the outstanding work and service! I'd highly recommend them! This is how America should be! Thanks again y'all! Cheers! - Shawn
Stock# 901788B
Chassis: Mercedes-Benz Sprinter
Exterior Color: Bay Mist ll
Interior Color: Harmony with Columbian Walnut with High Gloss
| Sleeps | 6 |
| Slides | 1 |
| Length | 25 ft 6 in |
| Ext Width | 7 ft 7 in |
| Ext Height | 11 ft |
| Int Height | 6 ft 8 in |
| Interior Color | Harmony with Columbian Walnut with High Gloss |
| Exterior Color | Bay Mist ll |
| Hitch Weight | 5000 lbs |
| GVWR | 11030 lbs |
| Cargo Capacity | 780 lbs |
| Fresh Water Capacity | 30 gals |
| Grey Water Capacity | 41 gals |
| Black Water Capacity | 41 gals |
| Furnace BTU | 20000 btu |
| Generator | 3.2KW Cummins Onan Diesel Generator |
| Fuel Type | Diesel |
| Miles | 10369 |
| Engine | 3.0L 6-Cylinder |
| Chassis | Mercedes-Benz Sprinter |
| Horsepower | 188 hp |
| Fuel Capacity | 24.5 gals |
| Wheelbase | 170 in |
| Number Of Bunks | 1 |
| Available Beds | Murphy |
| Torque | 325 ft-lb |
| Refrigerator Type | Two Door Compressor Driven |
| Refrigerator Size | 10 cu ft |
| Convection Cooking | Yes |
| Cooktop Burners | 2 |
| Shower Size | 24" x 32" |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight Front | 4410 lbs |
| Axle Weight Rear | 7720 lbs |
| LP Tank Capacity | 50.76 lbs |
| Water Heater Type | Truma AquaGo Comfort Plus Tankless |
| AC BTU | 15000 btu |
| Basement Storage | 30 cu. ft. |
| TV Info | Coach 32" HDTV |
| Awning Info | 16' Power with LED Lights & Bluetooth Control |
| Gross Combined Weight | 15250 lbs |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | W1X8N33Y6PN245809 |
Navion 24D Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


