Used 2024 Thor Motor Coach Resonate 29D Motor Home Class A
Generator; Full wall slide; private bedroom
View all Resonate Floorplans
2024 29D Features and Options
What Our Customers Are Saying
Awesome experience. Shawn was great and super helpful, very knowledgeable and made things very easy and quick. - Christopher
Price:
$134,995
You Save: $15,000
Sale Price: $119,995
You Save: $15,000
Sale Price: $119,995
Campers Inn
Location: Tampa, FL
Stock# 21158525A
Location: Tampa, FL
Stock# 21158525A
Chassis: Ford F-53
Stock# 21158525A
Chassis: Ford F-53
To get help now on this RV, call and enter the RV ID if prompted.
2024 29D Specifications
| Sleeps | 6 |
| Slides | 1 |
| Length | 30 ft 9 in |
| Ext Width | 8 ft 3 in |
| Ext Height | 12 ft 2 in |
| Int Height | 7 ft |
| Hitch Weight | 8000 lbs |
| GVWR | 18000 lbs |
| Fresh Water Capacity | 50 gals |
| Grey Water Capacity | 40 gals |
| Black Water Capacity | 40 gals |
| Tire Size | 19.5" |
| Furnace BTU | 35000 btu |
| Fuel Type | Gas |
| Miles | 3000 |
| Engine | 7.3L V8 |
| Chassis | Ford F-53 |
| Horsepower | 335 hp |
| Fuel Capacity | 80 gals |
| Wheelbase | 190 in |
| Number Of Bunks | 1 |
| Available Beds | King |
| Torque | 468 ft-lb |
| Refrigerator Type | 12V DC Double Door |
| Cooktop Burners | 3 |
| Shower Size | 24" x 36" |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 88 lbs |
| Water Heater Type | Tankless |
| AC BTU | 27000 btu |
| Basement Storage | 66 cu. ft. |
| TV Info | LR 39" LED Smart TV, BR 39" LED Smart TV, Ext. 32" TV |
| Awning Info | 19' Power w/Integrated LED Lighting |
| Gross Combined Weight | 23000 lbs |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 50 amp |
| VIN | 1F65F5DN5N0A16700 |
For more information
Contact Us
Resonate 29D Reviews
Be the first to tell other RVers what you think about this RV Write a Review
Similar RVs and Floorplans
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


