Used 2024 Thor Motor Coach Delano 24FB Motor Home Class C
2024 24FB Features and Options
The 2024 Thor Delano?24FB is a refined and compact Class?C RV engineered for comfort and easy handling. Built on a robust Mercedes-Benz Sprinter chassis, it combines smooth performance with high-end finishes. Inside, innovative design maximizes every inch of space.
Whether you're headed out for weekend adventures or cross-country journeys, the Delano?24FB delivers sophistication, efficiency, and comfort in a nimble, elegant package.
What Our Customers Are Saying
Although they couldn’t help with the repair of my specific problem, they were willing to take the time to help me locate another dealer/repair shop in town who could. - Joseph
Fraserway RV
Location: Abbotsford, BC
Stock# C85155
Location: Abbotsford, BC
Stock# C85155
Chassis: Mercedes-Benz Sprinter
Stock# C85155
Chassis: Mercedes-Benz Sprinter
To get help now on this RV, call and enter the RV ID if prompted.
2024 24FB Specifications
| Sleeps | 5 |
| Length | 25 ft 8 in |
| Ext Width | 7 ft 5 in |
| Ext Height | 11 ft 2 in |
| Int Height | 6 ft 7 in |
| Hitch Weight | 5000 lbs |
| GVWR | 11030 lbs |
| Fresh Water Capacity | 30 gals |
| Grey Water Capacity | 38 gals |
| Black Water Capacity | 38 gals |
| Miles | 6275 |
| Chassis | Mercedes-Benz Sprinter |
| Horsepower | 188 hp |
| VIN | W1X8N33Y5PN225468 |
For more information
Contact Us
Similar RVs and Floorplans
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


