Used 2024 Prime Time RV Avenger LT 25BH Travel Trailer
Prime Time Avenger LT travel trailer 25BH highlights:
- Front Private Bedroom
- Sofa
- Pass-Through Storage
The whole family will love camping in this travel trailer! and you can sleep on the queen bed inside the front private bedroom. They can even invite a friend or two to tag along and sleep on the sofa or booth dinette when you aren't using it to enjoy a meal prepared with the three burner cooktop. Everyone can freshen up in the rear corner bathroom with the shower that has a skylight above for added natural lighting as you get ready, plus there is a kitchen skylight too. Store all of your outdoor gear inside the front exterior pass-through storage.
With any Avenger LT travel trailer by Prime Time, the exterior includes an aerodynamic front profile, a front diamond plate for protection on the road, and two rear stabilizer jacks. The interior offers seamless Carefree Congoleum flooring for easy cleanup and durability, pleated night shades throughout for privacy, a bottle opener, and extended ball bearing drawer guides. Other features include a 16,000 BTU furnace, a gas DSI water heater, a residential soundbar, and each has been prepped for a back up camera and solar.
Great service, super friendly and very patient answering a hundred questions. Finance lady Christen was very helpful in getting us the best deal. All wonderful people, thank you all so much. - Tricia
Stock# 22533
| Length | 29 ft 10 in |
| Ext Width | 7 ft 6 in |
| Int Height | 6 ft 6 in |
| Hitch Weight | 580 lbs |
| Dry Weight | 4284 lbs |
| Cargo Capacity | 3296 lbs |
| Fresh Water Capacity | 40 gals |
| Grey Water Capacity | 27 gals |
| Black Water Capacity | 27 gals |
| Furnace BTU | 16000 btu |
| Number Of Bunks | 2 |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Size | 6 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas DSI |
| AC BTU | 13500 btu |
| Awning Info | 13' Power LED Lit |
| Axle Count | 1 |
| Number of LP Tanks | 1 |
| Shower Type | Standard |
| VIN | 5ZT2AVPB9RG814824 |
Avenger LT 25BH Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


