Used 2024 Pleasure-Way Plateau TS Motor Home Class B - Diesel
THE BEST OF BOTH - 600Ah LITHIUM & 2,500w GENERATOR
Pleasure-Way Plateau Class B diesel motorhome TS highlights:
- Mercedes-Benz Sprinter 3500 - RWD (23my)
- 2.0L-i4 dual turbo diesel engine w/9 speed
- 2,500w LP Gas Generator w/Auto-start
- 600Ah Lithium Battery System
- 3,000w Inverter will power the Truma A/C for 5-15 hours on fully charged batteries, before recharge is required by; generator, driving, solar, and/or plugging to power
- Power Sofa Bed (makes into near King size)
- Lagun Table System
- Full-Size Wardrobe
- 8.2 Cu. Ft. 12V Refrigerator
- High quality Truma appliances; A/C, Water Heater, & Furnace
You will experience a comfortable ride in this Plateau Class B diesel motorhome with memory foam sofa cushions. The wet bath comes fully equipped with a medicine cabinet including a mirror, a Corian countertop, a towel rack, and a handheld showerhead. The exterior shower also has a handheld showerhead to make rinsing off the evidence of a fun-filled day even easier before heading inside. All of the seating throughout is covered in Ultraleather fabric, including the swiveling captain's chairs. With a generous amount of available storage in a full-size wardrobe, you can easily reach any of your hang-up clothes!
These Pleasure-Way Plateau Class B diesel motorhomes have been designed with comfort and convenience to accommodate a wide range of lifestyles! They are powered by a Mercedes Benz Sprinter 3500 van chassis with high-performing, fast-charging, and maintenance-free Eco-Ion Earth Smart dual 300Ah lithium batteries. The dual 10 inch touchscreen control panels allows you to adjust the climate, manage the battery usage, monitor the solar panel charge volts, and set, start, or stop the automatic generator. Another feature is the Truma AquaGo Comfort Plus water heater that has a 60,000 BTU stepless burner, a recirculating water line, and a mixing vessel to deliver hot water on demand without temperature spikes. Come see what all the fuss is about today!
Joel was very helpful in the sales department. - Joy
You Save: $5,000
Sale Price: $139,995
Stock# HA6131
Chassis: Mercedes-Benz Sprinter 3500 - RWD
Exterior Color: GREY WHITE
Interior Color: FLINT w/WHITE SMOKE
| Sleeps | 2 |
| Length | 22 ft 9 in |
| Ext Width | 7 ft 11 in |
| Ext Height | 9 ft 10 in |
| Int Height | 6 ft 3 in |
| Interior Color | FLINT w/WHITE SMOKE |
| Exterior Color | GREY WHITE |
| Hitch Weight | 4220 lbs |
| GVWR | 11030 lbs |
| Fresh Water Capacity | 24 gals |
| Grey Water Capacity | 35 gals |
| Black Water Capacity | 12 gals |
| Tire Size | LT215/85R/16 |
| Furnace BTU | 11500 btu |
| Generator | 2.5kw LPG |
| Fuel Type | Diesel |
| Miles | 17180 |
| Engine | 2.0-L Turbocharged I-4 Diesel |
| Chassis | Mercedes-Benz Sprinter 3500 - RWD |
| Horsepower | 211 hp |
| Fuel Capacity | 24.5 gals |
| Wheelbase | 170 in |
| Available Beds | 1 Sofa Bed |
| Torque | 332 ft-lb |
| Refrigerator Type | 12V |
| Refrigerator Size | 8.2 cu ft |
| Convection Cooking | Yes |
| Cooktop Burners | 1 |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight Front | 4080 lbs |
| Axle Weight Rear | 7720 lbs |
| LP Tank Capacity | 8.16 gals |
| Water Heater Type | Truma AquaGo Comfort Plus Instant |
| AC BTU | 13500 btu |
| TV Info | Rear 24" Smart LED TV |
| Awning Info | Fiamma Power with LED Lights |
| Gross Combined Weight | 15250 lbs |
| Shower Type | Wet/Bath Shower |
| Electrical Service | 30 amp |
| Solar Wattage | 300 watts |
| VIN | W1X8NC3Y4PT140164 |
Plateau TS Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


