Used 2024 NeXus RV Triumph 24T Motor Home Class C
QUEEN BED - BUNK OVER CAB - BOOTH DINETTE - FULL BATHROOM - OUTSIDE SHOWER + MORE - CALL US TODAY @ 920-933-5545
NeXus RV Triumph Class C gas motorhome 24T highlights:
- RV Queen Bed
- Bunk Over Cab
- Booth Dinette
- Full Bathroom
- Outside Shower
Hit the road with your spouse in this motorhome! It features a rear corner 60" x 74" queen bed for you to rest your head after a long day of traveling. It is also conveniently right next to the full bathroom which has a shower with a skylight above and a stainless steel sink with a dual control faucet. You can prepare your best meals while on the road with the three burner stovetop, 12V residential refrigerator with a 1000 watt inverter, and an over the range residential microwave with exhaust fan. The booth dinette is great for eating your meals, playing card games, and even transforming into an extra sleeping space for another to join in on the fun!
Build your dream with one of these NeXus RV Triumph Class C gas motorhomes! Their high strength low alloy lightweight steel cage sidewalls and roof is 72% stronger and the hypoallergenic composite substrate is impervious to water, plus their walk on fiberglass roof is damage resistant too. The extreme weather conditions got nothing on the rubber-lined galvanized trunk boxes which are crack resistant and the heated tanks road protection with extended season capability. You will enjoy their sleek interiors with hardwood cabinetry, accent lighting, upgraded flooring, and black pull handles and fixtures throughout. There is even residential galvanized HVAC ducting and a deluxe innerspring mattress. Come choose your favorite model today!
After over 20 plus years we found Schieks RV, in Manitowoc and we are so glad we did, Tina was knowledgable and genuine you can tell she truly wants what is best for you and cares just like she would if buying a camper/fifth wheel for herself.
We met the service team when first looking at the fifth wheel and again at walk through making sure everything was set for us, explaining everything and - Allan
Stock# P100
Chassis: E350
Exterior Color: Standard, Midnight, Harvest, Aurora
Interior Color: Adventure, Slate
| Sleeps | 5 |
| Slides | 1 |
| Length | 25 ft |
| Ext Width | 8 ft 5 in |
| Ext Height | 11 ft 3 in |
| Int Height | 6 ft 10 in |
| Interior Color | Adventure, Slate |
| Exterior Color | Standard, Midnight, Harvest, Aurora |
| Hitch Weight | 7500 lbs |
| GVWR | 12500 lbs |
| Fresh Water Capacity | 40 gals |
| Grey Water Capacity | 28 gals |
| Black Water Capacity | 28 gals |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Generator | 4.0 KW |
| Fuel Type | Gasoline |
| Engine | Ford V-8 |
| Chassis | E350 |
| Fuel Capacity | 55 gals |
| Wheelbase | 158 in |
| Number Of Bunks | 1 |
| Available Beds | RV Queen |
| Refrigerator Type | 12V |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 12.2 gals |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric |
| AC BTU | 13500 btu |
| Basement Storage | 19.2 cu. ft. |
| TV Info | LR 40" TV |
| Awning Info | Electric w/LED Lighting |
| Gross Combined Weight | 18500 lbs |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | 1FDWE3FNXPDD38858 |
Triumph 24T Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


