Used 2024 Keystone RV Springdale Classic Mini 1760BH Travel Trailer
Keystone Springdale Classic Mini travel trailer 1760BH highlights:
- Bunk Beds
- Queen Bed
- Booth Dinette Slide
- Under Dinette Drawers
- Tankless Water Heater
When you say "camping" your kids will immediately think about sleeping on the bunk beds and playing outdoors! There is something about planning the trip that gets everyone excited, and once at your campsite, the excitement grows. You will have your own bed up front as well as a closet and nightstand for your things. The booth dinette doubles as sleeping space and includes drawers for storage, plus the slide provides more floor space. The cook can make warm meals in the galley kitchen, and the full bathroom will keep everyone refreshed and ready for the next day.
With any Springdale Classic Mini travel trailer by Keystone, you will enjoy lightweight towing thanks to their single-axle! You'll find the XL entry assist handle will make entering and exiting your unit easier than ever, and the power awning will provide protection from the sun as you relax in your camp chairs outside. The interior is made bright and open thanks to the LED lighting and each model includes cozy sleeping space, ample storage, and seating spaces for your crew. There are also additional features found on select models, so come take a look!
A lot of fun and friendly people work at this dealership and they took the stress out of the purchasing process. Our sales person was Kasey and my wife and I both loved her. She answered all our questions and was very straightforward about everything. I was also impressed with the candor of the two technicians they provided during the delivery process. They explained the camper to us and gave us a - Daniel
You Save: $5,000
Sale Price: $14,995
Stock# P3225
Exterior Color: WHITE
| Sleeps | 5 |
| Slides | 1 |
| Length | 21 ft 5 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 10 ft 2 in |
| Exterior Color | WHITE |
| Hitch Weight | 520 lbs |
| Dry Weight | 3796 lbs |
| Cargo Capacity | 704 lbs |
| Fresh Water Capacity | 21 gals |
| Grey Water Capacity | 30 gals |
| Black Water Capacity | 30 gals |
| Tire Size | ST205/75R14D |
| Furnace BTU | 20000 btu |
| Number Of Bunks | 2 |
| Available Beds | Queen |
| Cooktop Burners | 2 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Type | Girard Tankless |
| Awning Info | 10' Power |
| Axle Count | 1 |
| Number of LP Tanks | 1 |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | 4YDTSGG11RW103336 |
Springdale Classic Mini 1760BH Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


