Used 2024 Dutchmen RV Dutchmen COLEMAN Travel Trailer
Lightweight, family-friendly, and adventure-ready!
Keystone Coleman travel trailer 17B highlights:
- Bunk Beds
- Private Toilet & Shower
- Queen Bed
- Solid Entry Step
After making dinner on the two burner cooktop or inside the microwave, you can dine at the booth dinette or outside under the 8' power awning if you brought along your camping chairs. Either way you will be comfortable and the dinette may even sleep one person if needed. After playing outdoors all day, everyone can return to get cleaned up in the private toilet and shower room then fall asleep on the queen bed up front or the bunk beds in the rear. And everyone can wake up the next morning to do it over again.
With this Coleman trailer, you will experience Keystone quality throughout, plus enjoy a lightweight travel trailer while towing to the campground or RV park. Some of the inside features include mini blinds, a high rise faucet, and upgraded flooring. The friction hinged entrance door offers an oversized handle to easily make your way up the entry step, and other exterior features include a power awning and a single 20 lb. LP tank. Take this Coleman home today!
I was working in Gillette for the day and had furnace issues , called and asked if they could help me out. They were very helpful and were able to fix it and get me on my way. This was all done in no time and without an appointment. Great experience - Von
Stock# PU3047A
Exterior Color: 17B
Interior Color: 17B
| Sleeps | 5 |
| Ext Height | 9 ft 2 in |
| Interior Color | 17B |
| Exterior Color | 17B |
| Hitch Weight | 385 lbs |
| Dry Weight | 2985 lbs |
| Cargo Capacity | 1005 lbs |
| Fresh Water Capacity | 27 gals |
| Grey Water Capacity | 28 gals |
| Black Water Capacity | 28 gals |
| Number Of Bunks | 2 |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | Single Door |
| Refrigerator Size | 3.3 cu ft |
| Cooktop Burners | 2 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Awning Info | 8' Power |
| Axle Count | 1 |
| Number of LP Tanks | 1 |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | 4YDTCMG13RM930729 |
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


