Used 2024 Jayco Jay Flight SLX 210QB Travel Trailer
All you need for a great time...or you could spend a lot of $$ on a boring hotel
Jayco Jay Flight SLX travel trailer 210QB highlights:
- Dual Bedroom Wardrobes
- Three Burner Cooktop
- Full Bath
- Booth Dinette
Camping in the woods is just what the doctor ordered and this trailer will provide all the interior comforts you need! There is a three burner cooktop and a microwave oven to prepare meals each day, plus an 8 cu. ft. 12V refrigerator for cold items. After your meal is made, you can dine at the booth dinette or relax on the jack-knife sofa, and these areas can become sleeping space for two to three guests at night. The full bath with a tub/shower means you won't have to use the camp's facilities and the 16' power awning will provide protection from the sun as you visit with other campers!
Please review the information provided on our website, which includes factory brochures, specs, pictures, and even videos of most campers and RVs. We strive to provide as much information as possible to help you make a more informed decision.
Our discounted price of $12,900 is haggle-free/firm (whether you pay cash, finance, or trade). Unlike many other RV dealers, Parkway RV Center does not charge any doc fees, prep fees, clean-up fees, destination fees, walkthrough education fees, etc. Don't fall for the big RV dealer fee scam as all those fees are 100% dealer profit.
This includes a major systems inspection performed by our service techs after purchase. We will verify the roof air, refrigerator/freezer, slide-outs, generator (if equipped) water, and LP systems, all function as intended. In addition, the buyer always has the option and is encouraged to have a 3rd party inspection done at their expense. For a complete list of everything we go over in our service checkout please contact one of our salespeople.
We offer bank financing with approved credit and down payment. We can assist you in arranging local delivery or refer you to a reputable delivery company offering long-distance nationwide delivery. Always call our sales department at 706-965-7929 to verify availability before coming to look.
Your RV or camper will come with a starter kit, which includes a black water hose, a fresh water hose, a water reducer, toilet paper, and chemicals for your black tank, everything you need to start your camping adventures. We’re also affiliated with companies that give you 21 days of free camping at their select RV resorts.
Parkway RV Center has sold RVs and Campers to all 50 states, plus Canada, Europe, and even Australia.
So you are never too far away for us to save you money on a New or Pre-owned RV!!
We purchased a camper from a private party and were looking to get setup for the 4th of July. The service department was able to take time and go over the ins and out of my new to me camper and also install a solar charging system. I can’t Express how grateful I am and when it comes time… I will not shop anywhere else for our next camper!!! - Thomas
Stock# 8282
| Sleeps | 6 |
| Length | 25 ft 8 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 10 ft 6 in |
| Int Height | 6 ft 9 in |
| Hitch Weight | 500 lbs |
| GVWR | 6000 lbs |
| Dry Weight | 4195 lbs |
| Cargo Capacity | 1305 lbs |
| Fresh Water Capacity | 52 gals |
| Grey Water Capacity | 39 gals |
| Black Water Capacity | 39 gals |
| Tire Size | ST205/75R14'D |
| Furnace BTU | 25000 btu |
| Number Of Bunks | 2 |
| Refrigerator Type | 12V |
| Refrigerator Size | 8 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Type | On Demand Tankless |
| AC BTU | 13500 btu |
| Awning Info | 16' Electric with LED Lights |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 1 |
| Shower Type | Tub/Shower Combo |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | 1UJBC0BL1R1YZ0250 |
Jay Flight SLX 210QB Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


