Used 2024 Jayco Jay Flight SLX 174BHW Travel Trailer
Jayco Jay Flight SLX travel trailer 174BHW highlights:
- Queen Bed
- Microwave Oven
- 12' Power Awning
- Bunk Beds
This Jay Flight SLX travel trailer offers you a queen-size bed for sleeping at night, and there is even a privacy curtain that you can draw to separate the bed from the rest of the trailer too. The 29" x 75" bunk beds are another sleeping location, and you can even create a bed for one more person by transforming the booth dinette. Overhead cabinets will help you keep your belongings organized, and the kitchen has a two-burner range, 8 cu.ft. 12V refrigerator, microwave oven, and a high-rise faucet at the sink to help you prepare meals.
The Jayco Jay Flight SLX travel trailer is quite easy to own because it is lightweight, and it comes with a single axle. Built on a fully integrated A-frame with galvanized-steel, impact-resistant wheel wells, the Jay Flight SLX has quality at its very foundation. That quality continues on to the electric self-adjusting brakes, easy-lube hubs, Magnum Truss roof system, and LP quick connect. Some of what the mandatory Customer Value Package includes backup camera prep, Keyed-Alike entry and baggage doors, marine grade exterior speakers, and an on-demand tankless water heater. The optional STX Edition for Indiana built units only and the optional Baja Package built for Idaho units only includes Goodyear off-road tires, an enclosed underbelly, a deluxe graphics package, and a wide-stance axle to name a few features.
Fantastic service and support. Jim and Mike know RVs and even more important know the industry and all the conditions that are affecting RV sales. In addition, RV Kountry went above any beyond when it comes to the sale of my coach. They coordinated battery replacements and other repairs. I would highly recommend RV Kountry. Thanks for all your help. - Greg
You Save: $9,602
Sale Price: $15,393
Stock# 28149RA
| Sleeps | 5 |
| Length | 21 ft 8 in |
| Ext Width | 7 ft 1 in |
| Ext Height | 9 ft 4 in |
| Int Height | 6 ft 6 in |
| Hitch Weight | 310 lbs |
| GVWR | 4150 lbs |
| Dry Weight | 3070 lbs |
| Cargo Capacity | 1080 lbs |
| Fresh Water Capacity | 30 gals |
| Grey Water Capacity | 19.9 gals |
| Black Water Capacity | 19.9 gals |
| Tire Size | ST205/75R14'D' |
| Furnace BTU | 19000 btu |
| Number Of Bunks | 2 |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | 12V |
| Refrigerator Size | 8 cu ft |
| Cooktop Burners | 2 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Type | On Demand Tankless |
| AC BTU | 5000 btu |
| Awning Info | 12' Electric with LED Lights |
| Axle Count | 1 |
| Number of LP Tanks | 1 |
| Shower Type | Tub/Shower Combo |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | 1UJBC0AJ8R1YJ0295 |
Jay Flight SLX 174BHW Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


