Used 2024 Gulf Stream RV BT Cruiser 5210 Motor Home Class B+
Gulf Stream BT Cruiser Class B+ gas motorhome 5210 highlights:
- Jackknife Sofas
- Rear Corner Bath
- Three-Burner Range
- Overhead Storage
- Electric Awning
Whether you enjoy tailgating at events or games, traveling to see friends, or meeting a group at a local campground, this coach offers comfort for you to enjoy everything from relaxing, sleeping, eating and staying clean! The 2-way driver and passenger seats are comfortable just like the two Soft Touch jackknife sofas that offer seating during the daytime and sleeping space at night. The cook will have full amenities to make meals, plus a refrigerator to store leftovers. You will find the full bathroom is super convenient while on the road or at your destination, and the wardrobe is just outside the door to keep your clothes wrinkle-free. And outside, the electric awning gives you an outdoor living area protected from the elements, just add your camping chairs.
Price excludes title, tax, tags and $499 Stream RV transaction processing fee (not required by law). Price assumes that final purchase will be made in the State of North Carolina. Vehicle subject to prior sale. Applicable delivery fees are due in advance of vehicle delivery and are separate from sales transactions. Ask Dealer for additional details. We make every effort to provide accurate information and pricing, but it is the purchaser’s responsibility to verify before purchasing. All units sold AS-IS. NC LICENSED DEALER
Anne was an excellent salesperson. She took her time to show us and help us over several months. Always gracious and considerate until we made a decision. We got a fair trade and a great deal.
Much in contrast to an unnamed out of town place where we were under intense pressure to buy the moment we stepped inside.
The rest of the staff were equally helpful. Financing was easy and straightforward. - Joe
You Save: $4,582
Sale Price: $64,995
Stock# SKU-17394
Chassis: Ford E-350
Exterior Color: Grey
Interior Color: Tan
| Sleeps | 2 |
| Length | 22 ft 6 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 10 ft 6 in |
| Int Height | 6 ft 5 in |
| Interior Color | Tan |
| Exterior Color | Grey |
| Hitch Weight | 7500 lbs |
| GVWR | 12500 lbs |
| Dry Weight | 10122 lbs |
| Cargo Capacity | 2378 lbs |
| Fresh Water Capacity | 41 gals |
| Grey Water Capacity | 26 gals |
| Black Water Capacity | 26 gals |
| Tire Size | 225/75/16 |
| Furnace BTU | 25000 btu |
| Generator | 4.0 Onan |
| Fuel Type | Gasoline |
| Miles | 23361 |
| Engine | 7.3L V8 |
| Chassis | Ford E-350 |
| Horsepower | 325 hp |
| Fuel Capacity | 55 gals |
| Wheelbase | 138 in |
| Available Beds | 2 |
| Torque | 450 ft-lb |
| Refrigerator Type | Double Door |
| Refrigerator Size | 6 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight Front | 5000 lbs |
| Axle Weight Rear | 8500 lbs |
| LP Tank Capacity | 42 lbs |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric |
| AC BTU | 13500 btu |
| Awning Info | Electric w/LED Lights |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | 1FDWE3FN6RDD17864 |
BT Cruiser 5210 Reviews
-
Cruising in style and comfort!
2016 BT Cruiser 5210
What I liked most: Slick design.
What I'd improve: Exactly what I want!10 years ago | Kay H. from McAllen, TX
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


