Used 2024 Grand Design Transcend Xplor 247BH Travel Trailer
Adventure is Calling....Start at Campers Inn RV now! Appointments Available Contact Us Today!
View all Transcend Xplor Floorplans
2024 247BH Features and Options
Grand Design Transcend Xplor travel trailer 247BH highlights:
- Front Private Bedroom
- USB Ports
- Walk-In Shower
- LP Quick Connect
- Booth Dinette
- Pet Dish
The 2024 Grand Design Transcend Xplor 247BH is a popular family-focused bunkhouse travel trailer—built for sleeping capacity and simple, no-slide reliability.
Sleeping & Layout
- Sleeps up to 8–10 people
- Rear double-over-double bunk beds
- Front private queen bedroom
- Convertible dinette + sofa beds
Kitchen & Living
- 3-burner stove + oven
- Microwave + mid-size fridge
- Booth dinette + jackknife sofa
- Vinyl flooring (easy clean)
Bathroom
- Full rear bath
- Shower + toilet + sink
- Good separation from main living area
Key Features
- 15,000 BTU A/C & 35,000 BTU furnace
- Power awning (~15 ft)
- Solar prep + battery system
- Heated & enclosed underbelly (good for cooler weather camping)
- Pass-through storage
Call, Click, Text or Visit Us Today at Campers Inn of Kings Mountain and Find Your Away!
Stock 360 Tour & Stock Images may be shown. Colors & Specs may vary.
What Our Customers Are Saying
The team here is awesome to work with. They went above and beyond to get us out the door even faster than usual. Service is great. Sales team is friendly and not pushy. Management and finance were great. This is a great place to purchase your RV from. - Christopher
Price:
$24,863
You Save: $1,868
Sale Price: $22,995
You Save: $1,868
Sale Price: $22,995
Campers Inn
Location: Kings Mountain NC
Stock# 114760R
Location: Kings Mountain NC
Stock# 114760R
Stock# 114760R
To get help now on this RV, call and enter the RV ID if prompted.
2024 247BH Specifications
| Sleeps | 8 |
| Length | 29 ft 11 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft |
| Int Height | 6 ft 6 in |
| Hitch Weight | 583 lbs |
| GVWR | 6995 lbs |
| Dry Weight | 5756 lbs |
| Fresh Water Capacity | 56 gals |
| Grey Water Capacity | 78 gals |
| Black Water Capacity | 39 gals |
| Tire Size | ST205/75R15LRD |
| Furnace BTU | 35000 btu |
| Number Of Bunks | 2 |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | 12V |
| Refrigerator Size | 8 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Shower Size | 27" x 36" |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Type | Tankless |
| AC BTU | 15000 btu |
| TV Info | LR 32" LED HDTV |
| Awning Info | 15' Power |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Walk-In Shower |
| VIN | 573TT3025R8831492 |
For more information
Contact Us
Transcend Xplor 247BH Reviews
Be the first to tell other RVers what you think about this RV Write a Review
Similar RVs and Floorplans
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


