Used 2024 Forest River RV Cherokee Wolf Pup Black Label 16BHSWBL Travel Trailer
FREE DELIVERY AVAILABLE IN ALL 48 STATES! 2024 FOREST RIVER CHEROKEE LIMITED 16BHSWBL. Length is 22FT. SUPER NICE! 3 BEDS WITH STORAGE CABINETS ABOVE AND UNDERNEATH. 2 XL REAR BUNKS WITH LOADING DOOR, DINETTE CONVERTS INTO A SLEEPER. SUPER NICE, CABINETRY. BEAUTIFUL KITCHEN TOPPED WITH LED LIGHTING. FULL STEREO SYSTEM WITH INDOOR AND OUTDOOR SPEAKERS. AWNING WITH LED LIGHTING. FACTORY SOLAR. Sleeps 6, COLD A/C, Super Clean. SUPER NICE TRAILER ONLY 3899 UVW. CAN BE PULLED WITH A SMALL SUV. 30AMP POWER. OUR PRICE $13995. SEVERAL SUPER NICE RVS TO CHOOSE FROM. We are located in KENNEDALE TX. We show Rv's 7 Days A WEEK BY APPOINTMENT. Call BRET 817*805*0067 or AMY 817*658*4633 DELIVERY AVAILABLE ON ALL 48 STATES. WE INSPECT
Randy and Tim helped us out. We needed some new batteries on our trip from Indianapolis to Bend, OR. Not only did they get us the batteries, when we needed a new connection made they drove us down to the local Napa and got us back. Also stayed open an hour past closing to make sure we were good. - Dan
Stock# 5039035399
| Sleeps | 5 |
| Length | 21 ft 9 in |
| Ext Width | 7 ft 6 in |
| Ext Height | 10 ft 6 in |
| Hitch Weight | 475 lbs |
| GVWR | 5575 lbs |
| Dry Weight | 3744 lbs |
| Cargo Capacity | 1981 lbs |
| Fresh Water Capacity | 26 gals |
| Grey Water Capacity | 23 gals |
| Black Water Capacity | 23 gals |
| Tire Size | 14" |
| Furnace BTU | 20000 btu |
| Number Of Bunks | 2 |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | 12V High Efficiency Residential w/Travel Lock |
| Refrigerator Size | 11 cu ft |
| Number of Awnings | 1 |
| Water Heater Type | Tankless |
| AC BTU | 13500 btu |
| Awning Info | 12' Power with LED Light Strip |
| Axle Count | 1 |
| Shower Type | Tub/Shower Combo |
Cherokee Wolf Pup Black Label 16BHSWBL Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


