Used 2024 Forest River RV Berkshire 39A Motor Home Class A - Diesel
Forest River Berkshire Class A diesel motorhome 39A highlights:
- Triple Slides
- King Bed
- Fireplace
- Pull-Out Countertop Extension
- Residential Refrigerator
Triple slides plus a bath and a half means more guests can tag along in this comfortable coach. The master bedroom features a dresser base and a wardrobe, plus a 32" bedroom TV to watch your favorite shows at night. You will love the full rear bath that includes a spacious shower, cabinet storage, and a stackable washer and dryer. The main living area will feel more like home with a fireplace, two sofas, a booth dinette, and a 50" LED TV. This coach also includes a double door residential refrigerator, an over-the-range convection microwave, plus a large pantry to store snacks and paper goods.
Experience the luxury and power behind the Berkshire Class A diesel motorhome by Forest River. Each model includes a Cummins ISB turbo diesel 6.7 liter, 360 HP engine that sits on a Freightliner XCR raised-rail chassis. The Allison 3000MH 6-speed transmission and optional V-Ride rear/front suspension will provide an exceptional driving experience, and the exterior full-body paint features five different choices for maximum eye appeal. Each Berkshire is constructed with a vacuum bonded roof, sidewalls, and floors, an aluminum tube frame, and a Tru-Brace anti camber chassis support system for a motorhome that will last for years to come. You can customize the interior with wood grain options, designer fabric options, and even surface options to put your own touch on the coach. Each model also includes a "soft touch" padded ceiling, roller-style day/night shades, polished porcelain tile throughout, and many more interior comforts!
They went above and beyond to make a wonderful experience buying our camper. From sales to the guys doing the walk through to finance. I would highly recommend them to anyone. Very easy transaction. A+ rating in our book. Thank you for everything. - Jason
Stock# MHS43985A
Chassis: Freightliner XCR Raised Rail
| Sleeps | 8 |
| Slides | 3 |
| Length | 39 ft |
| Ext Width | 8 ft 4 in |
| Ext Height | 12 ft 8 in |
| Int Height | 7 ft |
| Hitch Weight | 10000 lbs |
| GVWR | 33400 lbs |
| Fresh Water Capacity | 103 gals |
| Grey Water Capacity | 66 gals |
| Black Water Capacity | 42 gals |
| Tire Size | 275/80R22.5 |
| Fuel Type | Diesel |
| Miles | 11477 |
| Engine | Cummins ISB Turbo Diesel 6.7L |
| Chassis | Freightliner XCR Raised Rail |
| Horsepower | 360 hp |
| Fuel Capacity | 100 gals |
| Wheelbase | 252 in |
| Number Of Bunks | 1 |
| Available Beds | King |
| Torque | 800 ft-lb |
| Refrigerator Type | Two Door Residential |
| Convection Cooking | Yes |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight Front | 12400 lbs |
| Axle Weight Rear | 21000 lbs |
| Water Heater Type | Truma Continuous |
| TV Info | LR 50" LED TV, BR 32" LED TV, Ext. 32" LED TV |
| Awning Info | 18' Carefree Latitude Dual Pitch w/LED Lights & Wind Sensor |
| Washer/Dryer Available | Yes |
| Gross Combined Weight | 43400 lbs |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 50 amp |
| VIN | 4UZACHFC5RCVE3021 |
Berkshire 39A Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


