Used 2024 Forest River RV Aurora 16RBX Travel Trailer
sleeps 2; full bath; pantry
View all Aurora Floorplans
2024 16RBX Features and Options
What Our Customers Are Saying
Meet the owner in Buffalo and talked to him and gave him a pair of gloves to dump his RV, what a pleasant guy to visit with. I would go in when I’m ready to buy. - Sheldon
Price:
$15,995
You Save: $2,000
Sale Price: $13,995
You Save: $2,000
Sale Price: $13,995
Campers Inn
Location: Tampa, FL
Stock# 110794A
Location: Tampa, FL
Stock# 110794A
Stock# 110794A
To get help now on this RV, call and enter the RV ID if prompted.
2024 16RBX Specifications
| Sleeps | 2 |
| Length | 19 ft 6 in |
| Ext Width | 7 ft 6 in |
| Ext Height | 10 ft 1 in |
| Int Height | 6 ft 6 in |
| Hitch Weight | 410 lbs |
| GVWR | 4410 lbs |
| Dry Weight | 2921 lbs |
| Cargo Capacity | 1489 lbs |
| Fresh Water Capacity | 44 gals |
| Grey Water Capacity | 30 gals |
| Black Water Capacity | 30 gals |
| Furnace BTU | 20000 btu |
| Available Beds | Murphy |
| Refrigerator Type | Stainless Steel GE 12V |
| Refrigerator Size | 3.3 cu ft |
| Cooktop Burners | 2 |
| Shower Size | 36" x 30" |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric DSI w/Quick Recovery |
| AC BTU | 13500 btu |
| Awning Info | 10' Carefree w/Multicolor Lights and Remote |
| Axle Count | 1 |
| Number of LP Tanks | 1 |
| Shower Type | Standard |
| VIN | 5ZT2AREC0RK006488 |
For more information
Contact Us
Aurora 16RBX Reviews
Be the first to tell other RVers what you think about this RV Write a Review
Similar RVs and Floorplans
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


