Used 2024 Dutchmen RV Coleman Light 2625RB Travel Trailer
"Embark on Your Dream Trip: Receive 1 Year RV Complete and Free Camping Today!"
Dutchmen RV Coleman Light travel trailer 2625RB highlights:
- Dual Entry
- Large Slide
- Dual-Sink Vanity
- Fireplace
- Private Bedroom
Have fun seeing the country with this Coleman Light travel trailer! You can hunker down back in the woods, or you can head out to a popular campsite to visit with friends. Whatever you choose to do, this trailer will make it fun. It has a hinged entertainment center with a hidden pantry behind it. There is also a fireplace below the entertainment center, and when you are sitting on the convertible sofa with kickouts or booth dinette, you can benefit from the heat it provides. As you spend time getting ready each morning, you'll appreciate the inclusion of a dual-sink vanity in the rear bathroom and the walk-in shower with a skylight. This makes it so much easier to get ready at the same time as your spouse. You'll also have easy access into this trailer because of the two entry doors that have been installed.
The Dutchmen RV Coleman Light travel trailers are light on weight and heavy on comforts. The power tongue jack plus front and rear electric jacks will have you set up at the campground in no-time. There is a mega pass-through storage compartment with magnetic catches and Slam Latch doors on each model, which will make unpacking easier than ever. An outside shower also comes standard, along with a power awning with LED lights, a fiberglass front cap, diamond plate rock guard, and more! Head inside where you'll find an upgraded kitchen window, seamless kitchen countertops, dual row LED interior lighting, and upgraded Beauflor linoleum.
Wow! I haven't had this kind of service in quite a while. Todd made me a great deal on an RV, without any bs hassle. Caden knows his stuff and got my RV ready to go all while singing cadence. I absolutely loved working with these gentlemen! They are truly a better breed of man. Keep up the outstanding work and service! I'd highly recommend them! This is how America should be! Thanks again y'all! Cheers! - Shawn
Stock# UT480550
| Sleeps | 3 |
| Slides | 1 |
| Length | 30 ft 11 in |
| Hitch Weight | 809 lbs |
| Dry Weight | 6341 lbs |
| Cargo Capacity | 3339 lbs |
| Fresh Water Capacity | 60 gals |
| Grey Water Capacity | 39 gals |
| Black Water Capacity | 78 gals |
| Furnace BTU | 5000 btu |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | Oversized |
| Refrigerator Size | 7 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| TV Info | 32" LED TV |
| Awning Info | 16' Power w/LED Lights |
| Axle Count | 2 |
| Shower Type | Walk-In Shower |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | 4YDTCMM26PM938348 |
Coleman Light 2625RB Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


