Used 2024 Dutchmen RV Coleman Light 1905BH Travel Trailer
Lightly Used Bunk House for a Great Price!
Dutchmen RV Coleman Light travel trailer 1905BH highlights:
- Bunk Beds
- Outdoor Refrigerator
- Murphy Bed
- Dinette Slide
- Pass-Through Storage
You can use this Coleman Light travel trailer for the many trips you have planned this summer! With a set of bunk beds, you'll have compact sleeping for those traveling with you, and you can use the Murphy bed after you reposition the sofa and pull it down. If cooking is one of your favorite things, you'll love using the three-burner range to prepare meals, and you can also use the microwave to prepare fast snacks or reheat leftovers. If you want to get cleaned up before you head out for another adventure, use the shower in the full bathroom to do so.
The Dutchmen RV Coleman Light travel trailers are light on weight and heavy on comforts. The power tongue jack plus front and rear electric jacks will have you set up at the campground in no-time. There is a mega pass-through storage compartment with magnetic catches and Slam Latch doors on each model, which will make unpacking easier than ever. An outside shower also comes standard, along with a power awning with LED lights, a fiberglass front cap, diamond plate rock guard, and more! Head inside where you'll find an upgraded kitchen window, seamless kitchen countertops, dual row LED interior lighting, and upgraded Beauflor linoleum.
Did not buy today, but I will be back! Shawn showed me what I asked to see and walked me through what might fit my needs. I am coming back when I'm ready to buy. Best prices on 2025 units. - Paul
Stock# 944178
Exterior Color: WHITE
| Sleeps | 7 |
| Slides | 1 |
| Length | 23 ft 11 in |
| Ext Height | 10 ft 8 in |
| Exterior Color | WHITE |
| Hitch Weight | 612 lbs |
| Dry Weight | 4558 lbs |
| Cargo Capacity | 1052 lbs |
| Fresh Water Capacity | 46 gals |
| Grey Water Capacity | 39 gals |
| Black Water Capacity | 28 gals |
| Number Of Bunks | 2 |
| Available Beds | Murphy |
| Refrigerator Type | Oversized |
| Refrigerator Size | 7 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Awning Info | 16' Power with LED Patio Light |
| Axle Count | 1 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Walk-In Shower |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | 4YDT1901XMM944178 |
Coleman Light 1905BH Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


