Used 2024 Dutchmen RV Coleman Lantern 23B Travel Trailer
Dutchmen Coleman Series travel trailer 23B highlights:
- Queen Bed
- Shower Skylight
- Oven
- Reclining Sofa
- Pass-Through Storage
You can't go wrong with this travel trailer in tow! Whether you're relaxing under the 14' power awning, cooking in the full kitchen, or playing a game at the booth dinette, memories will be made. The double-size bunks provide more sleeping space, and the front bedroom will give you your own space to enjoy. This model also includes a full bath so you don't have to use the camp's facilities, and the bath fan will keep everything fresh. This model also incudes a 7 cu. ft. refrigerator, overhead compartments, and a pass-through storage for your larger camp gear!
The Coleman Lantern LT Series travel trailers by Dutchmen will make each camping trip enjoyable! Each model is constructed with a TPO roof membrane and diamond plate rock guard for added protection during transport. There is a power tongue outside, along with backup camera prep and solar prep if you want the option to go off-grid. The overhead kitchen cabinetry will let you bring along necessities to cook meals each day, and the magnetic cabinet door catches will keep everything secure during towing. There are also pleated shades in the living room and bedroom, a large single basin kitchen sink, and many more hassle-free camping amenities!
I was having trouble with my BMPRO and we called Burton campers and shared what was going on then we were transferred to Easton. He understood our problem and was extremely helpful in helping me resolve our issues. Great customer service and support. We need more Eastons in the workplace we live in California and had to call Alabama to get the help we needed. Great job Easton
- Sandra
Stock# UT111301
| Sleeps | 8 |
| Length | 28 ft 6 in |
| Ext Height | 10 ft 4 in |
| Hitch Weight | 621 lbs |
| Dry Weight | 4777 lbs |
| Cargo Capacity | 2823 lbs |
| Fresh Water Capacity | 52 gals |
| Grey Water Capacity | 38 gals |
| Black Water Capacity | 38 gals |
| Number Of Bunks | 2 |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | 12V |
| Refrigerator Size | 7 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| Awning Info | 14' Power |
| Axle Count | 2 |
| Shower Type | Standard |
| VIN | 4YDTCMK29SH932807 |
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


