Used 2024 Dutchmen RV Coleman Lantern LT Series 264RL Travel Trailer
Rear living layout with roomy seating built for relaxed weekends.
Dutchmen Coleman Lantern LT Series 264RL highlights:
- Rear Living Room
- Kitchen Pantry
- Walk-in Shower with a Skylight
- Front Private Bedroom
- Pass-Through Storage
It will be so easy to enjoy camping trips in this travel trailer for four to five each night. The rear living area includes dual lounge chairs where you can relax in the evenings, or you can enjoy the convertible sofa with kickouts and dine at the booth dinette within the large slide out. And there is even a fireplace here to make your space feel more like home! The chef will have everything they need to make meals each day, including a three burner cooktop and oven, a farm style sink, and a pantry for snacks. A walk-through bath includes a radius walk-in shower to clean up in each day, and the front master bedroom includes one of the dual entry doors so you can quietly slip out in the morning to fish!
The Coleman Lantern LT Series travel trailers by Dutchmen will make each camping trip enjoyable! Each model is constructed with a TPO roof membrane and diamond plate rock guard for added protection during transport. There is a power tongue outside, along with backup camera prep and solar prep if you want the option to go off-grid. The overhead kitchen cabinetry will let you bring along necessities to cook meals each day, and the magnetic cabinet door catches will keep everything secure during towing. There are also pleated shades in the living room and bedroom, a large single basin kitchen sink, and many more hassle-free camping amenities!
Fantastic service and support. Jim and Mike know RVs and even more important know the industry and all the conditions that are affecting RV sales. In addition, RV Kountry went above any beyond when it comes to the sale of my coach. They coordinated battery replacements and other repairs. I would highly recommend RV Kountry. Thanks for all your help. - Greg
Stock# R11698A
| Sleeps | 5 |
| Slides | 1 |
| Length | 30 ft 11 in |
| Ext Height | 11 ft 3 in |
| Hitch Weight | 761 lbs |
| Dry Weight | 6217 lbs |
| Cargo Capacity | 1315 lbs |
| Fresh Water Capacity | 60 gals |
| Grey Water Capacity | 42 gals |
| Black Water Capacity | 42 gals |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | 12V |
| Refrigerator Size | 10 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| Awning Info | 16' Power |
| Axle Count | 2 |
| Shower Type | Radius |
| VIN | 4YDTCMM21RH938480 |
Coleman Lantern LT Series 264RL Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


