Used 2024 Dutchmen RV Coleman Lantern LT Series 263BH Travel Trailer
Dutchmen Coleman Lantern LT Series 263BH highlights:
- Large Slide Out
- Fireplace
- 16' Power Awning
- Queen Bed
Head to the lake in this spacious travel trailer with dual entry doors, a large slide out for more space, and a front private bedroom with a cozy queen bed. Your crew can relax on the convertible sofa with kickouts, play a game at the booth dinette, or visit with campground neighbors under the 16' power awning. The chef will love cooking in the kitchen with its three burner cooktop, microwave oven, 10 cu. ft. 12V refrigerator, and farm style sink!
The Coleman Lantern LT Series travel trailers by Dutchmen will make each camping trip enjoyable! Each model is constructed with a TPO roof membrane and diamond plate rock guard for added protection during transport. There is a power tongue outside, along with backup camera prep and solar prep if you want the option to go off-grid. The overhead kitchen cabinetry will let you bring along necessities to cook meals each day, and the magnetic cabinet door catches will keep everything secure during towing. There are also pleated shades in the living room and bedroom, a large single basin kitchen sink, and many more hassle-free camping amenities!
They went above and beyond to make a wonderful experience buying our camper. From sales to the guys doing the walk through to finance. I would highly recommend them to anyone. Very easy transaction. A+ rating in our book. Thank you for everything. - Jason
Stock# U1072
| Sleeps | 8 |
| Slides | 1 |
| Length | 30 ft 7 in |
| Ext Height | 11 ft 1 in |
| Hitch Weight | 803 lbs |
| Dry Weight | 6026 lbs |
| Cargo Capacity | 1574 lbs |
| Fresh Water Capacity | 60 gals |
| Grey Water Capacity | 42 gals |
| Black Water Capacity | 42 gals |
| Number Of Bunks | 2 |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | 12V |
| Refrigerator Size | 10 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| Awning Info | 16' Power |
| Axle Count | 2 |
| Shower Type | Walk-In Shower |
| VIN | 4YDTCMM23RH941784 |
Coleman Lantern LT Series 263BH Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


