Used 2024 Dutchmen RV Coleman Lantern LT Series 202RD Travel Trailer
Dutchmen Coleman Lantern LT Series travel trailer 202RD highlights:
- Oven
- 10 Cu. Ft. Refrigerator
- Booth Dinette
- 16' Power Awning
Your tent-camping days are over with this travel trailer in tow! Once you arrive at your destination, grab your fishing poles from the pass-through storage and head down to the lake. The full bath will allow you to freshen up when you return, plus there is a bath skylight for added standing space. The chef of your group can prepare dinner on the cooktop or oven, and perishables can be stored in the 10 cu. ft. 12V refrigerator. There is a booth dinette where you can dine at, and a reclining sofa for extra seating space. You will love having your own queen bed up front with dual closets on either side, and your guests can sleep on the furniture in the back!
The Coleman Lantern LT Series travel trailers by Dutchmen will make each camping trip enjoyable! Each model is constructed with a TPO roof membrane and diamond plate rock guard for added protection during transport. There is a power tongue outside, along with backup camera prep and solar prep if you want the option to go off-grid. The overhead kitchen cabinetry will let you bring along necessities to cook meals each day, and the magnetic cabinet door catches will keep everything secure during towing. There are also pleated shades in the living room and bedroom, a large single basin kitchen sink, and many more hassle-free camping amenities!
Fantastic service and support. Jim and Mike know RVs and even more important know the industry and all the conditions that are affecting RV sales. In addition, RV Kountry went above any beyond when it comes to the sale of my coach. They coordinated battery replacements and other repairs. I would highly recommend RV Kountry. Thanks for all your help. - Greg
Stock# 335552
| Sleeps | 4 |
| Length | 24 ft 11 in |
| Ext Height | 10 ft 10 in |
| Hitch Weight | 582 lbs |
| Dry Weight | 4353 lbs |
| Fresh Water Capacity | 52 gals |
| Grey Water Capacity | 42 gals |
| Black Water Capacity | 42 gals |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | 12V |
| Refrigerator Size | 10 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| Awning Info | 16' Power |
| Axle Count | 2 |
| Shower Type | Standard |
| VIN | 4YDTCMJ27RH939007 |
Coleman Lantern LT Series 202RD Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


