Used 2024 CrossRoads RV Sunset Trail 212RB Travel Trailer
CrossRoads Sunset Trail travel trailer SS212RB highlights:
- Chaise Lounge
- Exterior Docking Station
- King Bed
- Glass Top Range
- Pet Station
Nothing says luxury like a king bed in the front bedroom, plus a slide out for added interior space. Your crew can relax on the tri-fold sofa and chaise lounge before heading off to find a trail or two. There is a convenient shoe storage and pet station for your furry friends, and the dual wardrobes can store all your clothes for the week. Freshen up in the full bath that includes a shower skylight, then head to the kitchen to prepare a meal on the glass top range or use the handy stainless steel microwave. This model also includes a pantry just as you enter the unit, plus plenty of overhead compartments for all your belongings!
With any Sunset Trail travel trailer by CrossRoads RV, the interior offers a stainless steel farmhouse sink with a cover, solid surface kitchen countertops, and a docking station with 12 Volt, USB Port, and 110 Outlets. Also included is a 13,500 BTU air conditioner plus upgraded insulation with roof and floor reflective foil for added comfort, plus sturdy construction elements like a plywood bed board with strut assist, residential wood window trim, and hardwood cabinet doors. Make your lightweight and comfortable RV decision today!
Anne was an excellent salesperson. She took her time to show us and help us over several months. Always gracious and considerate until we made a decision. We got a fair trade and a great deal.
Much in contrast to an unnamed out of town place where we were under intense pressure to buy the moment we stepped inside.
The rest of the staff were equally helpful. Financing was easy and straightforward. - Joe
You Save: $10,018
Sale Price: $29,981
Stock# 31299L
| Sleeps | 4 |
| Slides | 1 |
| Length | 25 ft 11 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 1 in |
| Hitch Weight | 518 lbs |
| Dry Weight | 4889 lbs |
| Cargo Capacity | 2621 lbs |
| Fresh Water Capacity | 45 gals |
| Grey Water Capacity | 30 gals |
| Black Water Capacity | 30 gals |
| Available Beds | King |
| Refrigerator Type | 12 Volt |
| Refrigerator Size | 10.7 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| AC BTU | 13500 btu |
| Awning Info | Power with LED Lights |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Radius |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | 4YDTSSK2XRS350526 |
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


