Used 2024 CrossRoads RV Cruiser Aire CR28BH Fifth Wheel
View all Cruiser Aire Floorplans
2024 CR28BH Features and Options
2024 CROSSROADS CRUISER AIRE 28BH
What Our Customers Are Saying
I give this dealership and all the employees there a five out of a five star rating. Everyone went above and beyond. They were so helpful with everything. I couldn't be happier with the service there! - Jon
Price:
$57,750
You Save: $13,762
Sale Price: $43,988
You Save: $13,762
Sale Price: $43,988
Ron Hoover RV & Marine Centers
Location: Amarillo
Stock# 92878
Location: Amarillo
Stock# 92878
Stock# 92878
To get help now on this RV, call and enter the RV ID if prompted.
2024 CR28BH Specifications
| Sleeps | 9 |
| Slides | 1 |
| Length | 32 ft 1 in |
| Ext Height | 12 ft 10 in |
| Hitch Weight | 1590 lbs |
| Dry Weight | 7922 lbs |
| Fresh Water Capacity | 60 gals |
| Grey Water Capacity | 78 gals |
| Black Water Capacity | 39 gals |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Number Of Bunks | 2 |
| Available Beds | King |
| Refrigerator Type | 12V |
| Refrigerator Size | 10 cu ft |
| Shower Size | 30" x 36" |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 30 lbs |
| Water Heater Type | Girard On demand Gas |
| AC BTU | 15000 btu |
| TV Info | LR TV |
| Awning Info | Power with LED Lights |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 50 amp |
For more information
Contact Us
Cruiser Aire CR28BH Reviews
Be the first to tell other RVers what you think about this RV Write a Review
Similar RVs and Floorplans
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


