Used 2024 Coachmen RV Remote 16R Travel Trailer
THIS RV IS SOLD. MORE AVAILABLE, CALL 812-354-2979
Coachmen Remote travel trailer 16R highlights:
- 54" x 80" Bed
- Outside Griddle
- Booth Dinette
- Kitchenette
- Tons of Exterior Storage
- Full Bath with Shower
Three can camp comfortably in this Remote travel trailer with plenty of outdoor storage! There is a 54" x 80" bed inside for sleeping with overhead storage and more below. A full bath with angled shower will keep everyone feeling refreshed, and the skylight not only lets in more natural lighting, but more head room as well. Cook inside or out with the two burner cooktop and microwave, or outside on the cast iron griddle. Dine at the booth dinette inside which can also be transformed into sleeping for one more.
Any Remote travel trailer by Coachmen RV was designed with getting you out to explore in mind. These cute but mighty campers will easily allow you to enjoy some downtime from every day life. With the Aluma-cage construction including a vacuum-bonded laminated roof, and dual Azdel/fiberglass walls, your Remote trailer is not only sturdy but will be easy to maintain. Four stabilizer jacks will have you feeling secure at your campsite, and the power awning with LED light will allow you to create an inviting outdoor space with protection from the elements to use both day and night. There is ample storage throughout the interior, plus plenty of exterior storage as well. The outdoor griddle gives you cooking options, and the magnetic door latches on all exterior storage compartments will keep your gear secure!
Wow! I haven't had this kind of service in quite a while. Todd made me a great deal on an RV, without any bs hassle. Caden knows his stuff and got my RV ready to go all while singing cadence. I absolutely loved working with these gentlemen! They are truly a better breed of man. Keep up the outstanding work and service! I'd highly recommend them! This is how America should be! Thanks again y'all! Cheers! - Shawn
Stock# RL016638
Exterior Color: White
| Sleeps | 3 |
| Length | 19 ft 7 in |
| Ext Width | 7 ft |
| Ext Height | 9 ft 10 in |
| Exterior Color | White |
| Hitch Weight | 376 lbs |
| GVWR | 3800 lbs |
| Dry Weight | 3060 lbs |
| Cargo Capacity | 746 lbs |
| Fresh Water Capacity | 52 gals |
| Grey Water Capacity | 35 gals |
| Black Water Capacity | 35 gals |
| Tire Size | 16" |
| Available Beds | Full, Booth Dinette |
| Refrigerator Type | Double Door 12V |
| Refrigerator Size | 6 cu ft |
| Cooktop Burners | 2 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 20 lbs. |
| Water Heater Type | DSI Gas/Electric |
| AC BTU | 13500 btu |
| Awning Info | 12' Power w/LED Light |
| Axle Count | 1 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Angled |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | 5ZT2RMEC2RL016638 |
Remote 16R Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


