Used 2024 Coachmen RV Pursuit 27XPS Motor Home Class A
Rear Private Bedroom | Bunk over Cab | Booth Dinette
View all Pursuit Floorplans
2024 27XPS Features and Options
Coachmen RV Pursuit Class A gas motorhome 27XPS highlights:
- Drop-Down Overhead Bunk
- Rear Private Bedroom
- Separated Bathroom
- 63" sofa
- Smart TV
What Our Customers Are Saying
I was working in Gillette for the day and had furnace issues , called and asked if they could help me out. They were very helpful and were able to fix it and get me on my way. This was all done in no time and without an appointment. Great experience - Von
Price:
$96,415
You Save: $16,420
Sale Price: $79,995
You Save: $16,420
Sale Price: $79,995
Campers Inn
Location: Troy OH
Stock# 107697A
Location: Troy OH
Stock# 107697A
Chassis: Ford F53
Stock# 107697A
Chassis: Ford F53
To get help now on this RV, call and enter the RV ID if prompted.
2024 27XPS Specifications
| Sleeps | 6 |
| Length | 29 ft |
| Ext Width | 8 ft 6 in |
| Ext Height | 12 ft |
| Hitch Weight | 8000 lbs |
| GVWR | 16000 lbs |
| Fresh Water Capacity | 50 gals |
| Grey Water Capacity | 31 gals |
| Black Water Capacity | 31 gals |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Fuel Type | Gas |
| Engine | 7.3L V8 |
| Chassis | Ford F53 |
| Horsepower | 335 hp |
| Fuel Capacity | 80 gals |
| Wheelbase | 178 in |
| Number Of Bunks | 1 |
| Available Beds | RV Queen |
| Torque | 468 ft-lb |
| Refrigerator Type | 12V Stainless Steel Double Door |
| Refrigerator Size | 10 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Shower Size | 24" x 32" |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight Front | 6500 lbs |
| Axle Weight Rear | 11000 lbs |
| LP Tank Capacity | 84 lbs |
| Water Heater Type | On Demand |
| AC BTU | 15000 btu |
| TV Info | Coach Smart TV |
| Awning Info | 16' Power |
| Gross Combined Weight | 23000 lbs |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | 1F64F5DN2P0A09928 |
For more information
Contact Us
Pursuit 27XPS Reviews
Be the first to tell other RVers what you think about this RV Write a Review
Similar RVs and Floorplans
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


