Used 2023 Winnebago Micro Minnie 2306BH Travel Trailer
2023 2306BH Features and Options
Dive into pint-sized paradise with the 2023 Winnebago Micro Minnie 2306BHS travel trailer—your nimble ninja for giggle-filled getaways in the wild! This 25-foot wonder packs a punch with a clever Murphy bed up front (folds away for daytime play), rear double bunks for kiddo chaos, and a convertible dinette to sleep the whole crew (up to 6 adventurers). Fire up feasts on the three-burner stove and convection microwave in the compact kitchen, then rinse off in the full bath before epic evenings under the 15-foot power awning—s'mores, stargazing, and JBL tunes blasting from interior/exterior speakers. keep the fun flowing off-grid, with rugged off-road tires ready to conquer any trail. It's all about easy towing thrills, family bunk-bed shenanigans, and non-stop nature-fueled frolics!
What Our Customers Are Saying
Joel was very helpful in the sales department. - Joy
Price:
$42,995
You Save: $12,013
Sale Price: $30,982
You Save: $12,013
Sale Price: $30,982
Happy Daze
Location: Sacramento
Stock# 19497
Location: Sacramento
Stock# 19497
Exterior Color: WHITE
Interior Color: WHITE
Stock# 19497
Exterior Color: WHITE
Interior Color: WHITE
To get help now on this RV, call and enter the RV ID if prompted.
2023 2306BH Specifications
| Length | 23 ft |
| Ext Width | 7 ft |
| Ext Height | 10 ft 4 in |
| Int Height | 6 ft 2 in |
| Interior Color | WHITE |
| Exterior Color | WHITE |
| Hitch Weight | 650 lbs |
| GVWR | 6000 lbs |
| Dry Weight | 4772 lbs |
| Fresh Water Capacity | 31 gals |
| Grey Water Capacity | 25 gals |
| Black Water Capacity | 25 gals |
| Tire Size | 235/75R15C Off-Road Tire |
| Refrigerator Type | 12V |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 40LBS |
| Awning Info | POWER |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | 54CTM2N23P3076974 |
For more information
Contact Us
Similar RVs and Floorplans
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


